Peníze na nové cesty, milost pro staré dluhy

Post Image

Peníze na nové cesty, milost pro staré dluhy

Play icon
17 minut
Zakladatel chráněných dílen Libor Ušel (vlevo) s vozíčkářem Radimem Schneiderem v pražské pobočce ToZařídíme.cz

foto Jan Hromádko

Vedle velkých událostí na bankovním trhu, jako jsou překonávání dopadů pandemie, digitalizace nebo bankovní identita, se rozvíjí i bankovní služby pro ty, kteří by na ně jinak nedosáhli. Jedna z bank podporuje a financuje sociální organizace zaměstnávající handicapované či jinak znevýhodněné osoby.  Druhá zavedla speciální výhodnější úvěry určené pro drobné podnikatelky. A řada bankovních ústavů se připojila k pomoci lidem v exekucích v rámci akce Milostivé léto.

Před necelými třemi lety založil Libor Ušel v Praze chráněnou dílnu s názvem ToZařídíme. Chtěl přijmout dvacet až třicet lidí z řad handicapovaných, sehnat pro ně práci a zajistit chod malého podniku.

Dnes už je těch dílen pět, přibyly další v Kuřimi u Brna, v Chuchelné a v Kravařích na Opavsku a nejnověji i ve Frenštátě pod Radhoštěm. Celkem už mají chráněné dílny ToZařídíme zhruba sto padesát zaměstnanců.

„Nabízíme, co je potřeba, ale nejvíce nás živí práce pro průmyslové firmy, zejména v oblasti automotive. Aktuálně jsou to třeba montáže kabelů, díly do klimatizací nebo kontrola kvality plastových dílů aut,“ popisuje zakladatel firmy s tím, že výkyvy, kterými automobilová branže v posledních dvou letech prochází, situaci rozhodně neusnadňují. Jednou se zakázky ruší, podruhé zase chtějí spoustu práce okamžitě. „To v našem případě přináší komplikace, je složitější pro lidi s různými omezeními plánovat přesčasy. Naštěstí máme více pracovišť, a můžeme tak případně činnosti mezi nimi přesouvat,“ popisuje Libor Ušel praktické výhody většího množství poboček.

Dílny ale mají širší záběr, teď před Vánocemi to bylo také chystání a balení dárkových zásilek pro firmy. „V Kuřimi, kde máme i truhlárnu, jsme získali zajímavou zakázku. Firma vymyslela, že bude posílat dárky obchodním partnerům naskládané do ptačích budek. Ty pak mohou obdarovaní použít a pomoci tak přírodě,“ říká Libor Ušel.

Na mzdy lidí na takzvaném „chráněném trhu práce“ přispívá stát prostřednictvím úřadů práce. Příspěvek se však vyplácí zpětně, jednou za čtvrtletí a je k tomu potřeba splnit určité administrativní náležitosti. „Takže vzniká určitá prodleva mezi dobou, kdy zaplatíme svým lidem mzdy a kdy na jejich zaměstnávání dostaneme příspěvek,“ popisuje Ušel s tím, že z vlastních zdrojů by čekání na státní příspěvek nebyli schopni překonat. Aby mohli toto období překlenout a zároveň počet lidí rozšiřovat, domluvili se na úvěrování s Českou spořitelnou (ČS) v rámci jejího programu Sociální bankovnictví.

Aby dobře fungovali

Podpořte Reportér sdílením článku