Chci slyšet hymnu

Post Image

Chci slyšet hymnu

Play icon
17 minut

foto Tomáš Binter

České karate ještě nemělo takový talent, jakým je dvacetiletá Martina Šáchová. Rodačka z jihočeských Vodňan začínala jako tenistka, ve dvanácti letech přidala na maminčin popud jako doplňkový sport právě karate. A nyní atakuje světovou špičku v soubojové disciplíně zvané kumite. „Chtěla bych, aby mi hráli hymnu,“ řekla mi v českobudějovické kavárně Datel. O týden později se jí to málem splnilo: na mistrovství světa juniorů získala stříbro.

V tradičním karate se hodně pozornosti věnuje tomu, aby závodník nenechával zvítězit své ego. Cílem – alespoň podle japonských mistrů – prý není ukázat, kdo je lepší a kdo horší. Takový přístup ale není Martině Šáchové vlastní. Také proto ve čtrnácti letech zvolila soubojovou disciplínu zvanou kumite. „Jsem soutěživá. Ať dělám cokoli, potřebuju vyhrávat,“ nerozpakuje se přiblížit svou povahu.

Trenéři se snaží, aby děti minimálně do dvanácti let soutěžily v „katách“, jak se říká základním cvičením, při nichž karatisté předvádějí své dovednosti, ale nemají při tom soupeře. Martina však měla fyzické i mentální předpoklady pro soubojový styl.

„Katařky a kataře rozeznáte na první pohled, jejich postavy vypadají dost podobně – potřebují mít silnější spodky. Při kumite, které dělá Marťa, je ale důležitá výška a švih,“ upřesňuje Miroslav Hýsek, který je šéftrenérem jak na klubové úrovni v Českých Budějovicích, tak v reprezentaci. „Výhoda je i to, že mám hypermobilní kyčle, v dětství jsem chodila na balet,“ doplňuje nejlepší česká karatistka.

Cílem je olympiáda

Klíčová – nejen pro Martinu a jejího trenéra, ale vůbec pro světové karate – je vidina olympijských her. Při těch loňských v japonském Tokiu byl tento sport zařazen do programu jako ukázkový. Z následující olympiády, která se má uskutečnit v roce 2024 v Paříži, ale karate už zase vypadlo. Což je pro závodnickou elitu mrzuté, neboť právě od případné účasti na hrách se odvíjí systém financování. Jinými slovy: s vidinou olympiády se v rámci národních svazů otevírají penězovody, o kterých si jinak menší sporty mohou nechat jenom zdát.

„Doufáme v Los Angeles 2028, kdy bude Marťa v nejlepším závodnickém věku,“ říká Miroslav Hýsek. K případné olympijské medaili má našlápnuto už nyní, loni například skončila pátá na „dospěláckém“ mistrovství světa. Dosavadní výsledky v kombinaci s tím, že reprezentuje malou a v karatistickém světě spíše exotickou zemi, jí vynesly i pozvánku na Světové hry – jakousi olympiádu neolympijských sportů. „Pro karatisty je to prestižnější událost než světový šampionát,“ vysvětluje trenér Hýsek.

Podpořte Reportér sdílením článku