Do Kyjeva daleko. Američané a válka na Ukrajině

Post Image

Do Kyjeva daleko. Američané a válka na Ukrajině

Play icon
11 minut
Americký prezident Joe Biden hovoří o Putinově agresi na Ukrajině. Březen 2022.

foto Profimedia.cz

Pomoc, které se dostalo Ukrajině od administrativy prezidenta USA Joea Bidena, je zjevně maximem možného. Americká veřejnost sice v obecných termínech podporovala ostrý postup proti Putinovi, ale přímé vojenské angažmá odmítala. Je navíc pravděpodobné, že obecné nadšení začne slábnout s tím, jak bude krize dále dopadat na americké peněženky.

Ruská invaze na Ukrajinu zdánlivě sjednotila Evropu a Spojené státy v odporu vůči kremelské agresi. Evropské země v krátkém sledu po sobě navštívila jak americká viceprezidentka Kamala Harrisová, tak přímo prezident Joe Biden. A Evropa i USA se v březnu vzájemně hecovaly k silnější podpoře pro Ukrajinu a k drsnějším sankcím vůči Rusku.

Jakkoli se ale mohlo zdát, že transatlantické vztahy po letech rozpaků znovu vzkvétají, je namístě si uvědomovat i zásadní rozdíly mezi oběma kontinenty. Cynickým, či chcete-li reálpolitickým faktem totiž je, že Ukrajina pro spoustu Američanů není zdaleka tak důležitá, jak by si mnozí v Evropě přáli.

Ostře, ale ne tak moc

Při posuzování amerických záměrů a postojů může na první pohled poněkud mást právě osoba Joea Bidena v Bílém domě. Biden se pohybuje ve vrcholné americké politice půlstoletí a není pro něj těžké sklouznout zpět k washingtonské mentalitě posledních dekád studené války, kdy sbíral své určující zahraničněpolitické zkušenosti. Po půlroce četných nezdarů – odehrály se především na domácí scéně, ale nelze zapomínat ani na tragický způsob stažení amerických vojsk z Afghánistánu – začal Biden těžit z toho, že tváří v tvář ruské invazi působil alespoň na chvíli jako trochu kompetentnější státník.

Stejně tak může poskytovat zkreslený obrázek letmý pohled na průzkumy veřejného mínění. Z nedávného výzkumu objednaného televizní stanicí CNN vyšlo, že přibližně dvě třetiny Američanů obecně žádají větší úsilí ve snaze zastavit ruské vojenské operace na Ukrajině. Jakmile se však ponoříte hlouběji do odpovědí Američanů týkajících se konkrétních kroků, ukáže se, že podpora ve skutečnosti vůbec není tak radikální.

Z průzkumu za průzkumem totiž jasně vychází, že většina Američanů je jasně proti přímé konfrontaci USA s Ruskem kvůli Ukrajině. Útěchou pro „západnější“ publikum (včetně toho českého) může být, že v hypotetickém případě, kdy by Rusko napadlo členskou zemi Severoatlantické aliance, je v současnosti pro přímé americké angažmá v Evropě zásadní většina Američanů – podle březnového průzkumu Quinnipiac University dokonce necelé čtyři pětiny.

Podpořte Reportér sdílením článku