Sloní srdce

Post Image

Sloní srdce

Play icon
19 minut

foto archiv Artura Sniegoně

Před devíti lety našel svou lásku – Afriku a její zvířata, zejména slony. Od té doby se Arthur Sniegon na kontinent vrací, většinu času tam žije a pracuje. Rozjel několik projektů na ochranu největších suchozemských savců před pytláky, kteří je vraždí kvůli slonovině. Nyní získal štědrý grant Expedice Neuron na velkou vědecko-ochranářskou výpravu do džungle.

Pár hodin před tím, než jsem se s Arthurem Sniegonem spojila po telefonu, pozoroval tlupu goril. „Pak si mě samec všiml, zařval a začal se spouštět ze stromu dolů. Za ním samice s miminkem na zádech. A tři mladší gorily. Jedna to vzala skokem, z dvanácti metrů, kaskadérka. Bylo to moje nejhezčí pozorování goril přímo v lese,“ odpověděl český vědec na mou původně jen konverzačně míněnou otázku, jak se dneska měl.

Třicetiletý Arthur Sniegon Afriku miluje. Na kontinent se dostal před devíti lety coby student – cestoval po Gabonu, Středoafrické republice a Kamerunu. Za rok byl na rovníku znovu. Na kole projel Kongo-Brazzaville a jih Kamerunu, kde se připojil k výzkumu šimpanzů a projektu ochrany horského mlžného lesa. Zamířil do Čadu, až na okraj Sahary. A za rok zase Kamerun. Mezitím dostudoval ekologickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, bakalářský cyklus zakončil prací o primátech.

Ukázalo se, že vztah s rovníkovou Afrikou není jen vzplanutí, ale hluboká láska. Během několika návratů si ho připoutala k sobě – a ze všech svých zvířat nejvíce ke slonům.

Masové vraždění slonů

Z Arthura se stal aktivní ochránce těchto velkých savců. Pytláci zabíjející pro slonovinu mají ročně na kontě až třicet tisíc životů slonů. „V naší oblasti je situace nejhorší. Mají na svědomí devět z deseti sloních mršin. Rozhodl jsem se, že přeruším školu a zkusím být užitečný,“ řekl mi. Pytlák je podle něj nejnebezpečnější africký predátor, schopný vylovit i dříve bohatá loviště, navíc se soustředí na biologicky nejcennější kusy: na dospělé a zdravé jedince s mohutnými kly.

Arthur je aktivní na více frontách. Založil organizaci Save-Elephants. Některé dílčí projekty už fungují a nesou plody, na další zatím hledá finance. Snaží se zapojit co nejvíc místních lidí, zaměstnancům národních parků pomáhá shánět peníze na výstroj, ve spolupráci s českou organizací Kola pro Afriku jim sehnal bicykly pro snadný, rychlý, levný a tichý pohyb. A pokouší se zajistit financování dalších projektů – například vývoje speciálního obojku, který by měl na sobě mít alespoň jeden slon ze stáda, aby vysílal signál o poloze, ale zároveň přenášel i zvuk případné střelby, takže by se na místo včas dostali ozbrojení ochránci nebo drony.

Podpořte Reportér sdílením článku