Mají strach o demokracii, tak rozdávají knihu Boss Babiš

2. listopadu 2020

Rodiče čtyři dětí Markéta Tintěrová a Lukáš Chmel.

Rozhodli se koupit tři sta kusů knihy Boss Babiš a rozdat je s pomocí studentů žurnalistiky na nádražích. Markéta Tintěrová a Lukáš Chmel žijí ve středních Čechách se svými čtyřmi dětmi. Tímto neobvyklým počinem chtějí pomáhat kritickému myšlení a otevřít věcnou debatu o politické situaci v zemi. Vidí v tom naději pro další generace.

Od 28. října 2020 se začaly na různých místech republiky objevovat žluté knihy Jaroslava Kmenty s titulem Boss Babiš. Jsou položené na poličkách či na lavicích autobusových i vlakových nádraží a lidé si je mohou zdarma půjčit a přečíst. „Úplně nejlépe by udělali, kdyby je tam pak vrátili, aby se k nim dostali další čtenáři. Nebo je šířili i jinak ve svém okolí,“ říká jeden z „pachatelů“ Lukáš Chmel.

Pracuje jako manažer ve strojírenské firmě a společně se svou ženou Markétou Tintěrovou se už nemohli nečinně dívat na to, jak si Babišova vláda neumí poradit s koronakrizí, jeden premiérův skandál střídá druhý, a jak si Andrej Babiš přesto stále „vede svou“ a část populace mu pořád věří. „Je potřeba, aby se tato neúnosná situace změnila. Máme strach o demokracii a chceme jít příkladem svým dětem,“ říkají.

Rozhodli se proto koupit tři sta kusů knihy Boss Babiš, nechat je rozvézt na volně přístupná místa a dát tak lidem šanci seznámit se s fakty. „Zpočátku jsme se to snažili řešit dialogem se známými i neznámými. Mysleli jsme, že máme pro takové diskuse dostatek věcných argumentů. Zaskočilo nás, jak silně je naše okolí ovlivněno populistickou rétorikou současné vlády a pana premiéra, který již několik let opakuje, že všechno je kampaň a za všechno může Kalousek a ODS,“ říkají Lukáš Chmel a Markéta Tintěrová.

Při diskusích naráželi na věty typu „všichni kradli a nemáme koho jiného volit“. Takové debaty je časem unavily. Neotřelá myšlenka přišla po přečtení knihy Boss Babiš, která vyšla před třemi lety. „Pochopili jsme, že dává kompletní argumentaci a seznamuje čtenáře s fakty. Na konci je navíc analýza, koho volit a nevolit, a proč. Víme, že náš počin nebude mít vliv na celou společnost, ale pokud poslouží jako inspirace, může být dopad širší,“ shodují se manželé ze středních Čech.

Markéta Tintěrová a Lukáš Chmel svůj projekt vnímají také jako podporu nezávislé a investigativní žurnalistiky. Oba věří, že kniha dá čtenářům možnost vytvořit si vlastní názor, a že „třeba podpoří jejich chuť udělat něco podobného“. „Lidé by měli mít možnost dozvědět se fakta. A umět o nich diskutovat se vzájemným respektem považujeme za jeden ze základních principů demokracie,“ dodávají.

Cílem je dostat knihy Jaroslava Kmenty na veřejná místa, kde si je mohou lidé půjčit a znovu vrátit. Soustředit se chtějí na vlakové či autobusové zastávky. Vybrali si především nádraží, kde již existují volně dostupné knihovničky.

28. října, na svátek vzniku Československa, vyrazili Markéta Tintěrová a Lukáš Chmel na výlet a na několika místech knihy sami rozmístili. „S dalším šířením nám pomůžou studenti žurnalistiky, za což jim patří velký dík. Do knih jsme nalepili cedulky s vysvětlením, proč to děláme a co tím sledujeme,“ říkají čtyřnásobní rodiče a dodávají: „Pokud kniha změní pohled voličů a příště dají hlas jinam, bude naše mise splněna.“

V krátkém osobním textu, který vlepili na úvod knihy, uvádějí: „Prosíme, berte toto jako krok k zamyšlení i případné podpoře těch novinářů, kteří stále pracují pro nezávislá média a podávají nám reálný obrázek o dění v naší společnosti.“

Autorka je studentkou žurnalistiky

Podpořte Reportér sdílením článku