Žádné rodokapsy, o zábavu bude postaráno

Post Image

Žádné rodokapsy, o zábavu bude postaráno

Play icon
17 minut
YMCA své tábory chápala jako „rozvojový kurz“. Kromě sportů nebo kurzů byl čas i na rozhovory chlapců s vedoucími: „Nakládalo se na nás víc než v jiných organizacích a mně to teda velmi vyhovovalo,“ vzpomínal na své dvě táborové sezony s Ymkou hudební publicista Jiří Černý.

foto archiv autora

Je to organizace, kterou dnes mnoho Čechů a Češek zná patrně jen tak, že někdy zaslechli její název; někdo také mohl vidět svérázný klip YMCA od svérázné kapely Village People. Sdružení, které před sto lety založilo v Československu svou pobočku, nicméně mívalo v naší zemi pozoruhodný vliv. Z Ameriky sem YMCA přivezla dosud neznámé sporty a především pořádala tábory, které měly vychovávat novou elitu. Vlasteneckou, demokratickou, nikoli však nacionalistickou.

Jak se dostal do našich končin basketbal? Která organizace byla schopna ještě v dobách vrcholícího česko-německého konfliktu uspořádat společný česko-německý tábor mládeže?

Obě události se vážou ke sdružení YMCA, jehož československá pobočka vznikla před sto lety.

Právě tábory YMCA byly klíčovou a z hlediska vlivu této organizace patrně nejvýraznější aktivitou. „V táborech Ymky není mládež podceňována – a také nezklamává,“ zapsal si v roce 1928 nadšeně Pavel Stahl, otec jednoho z chlapců, kteří se tehdy táborů zúčastnili: jeho poznámky se nalézají v dobovém almanachu uloženém v archivu české YMCA.

První republice tehdy bylo deset let a optimistické vyhlídky nového státu ještě nekazila hospodářská krize. A československá YMCA se na budování nového státu – a nové společnosti – chtěla aktivně podílet: její letní tábory se pro to výborně hodily.

„Dejte mladým lidem do rukou opravdovou zodpovědnost, chtějte od nich práci a budou z nich opravdoví lidé, jako se z nich v táboře stávají dobří vůdci,“ sepsal Stahl své dojmy z tábora, kam se otcové dětí tehdy směli přijet na pár dní podívat. Z jeho slov je patrné, že to musel být i pro dospělého muže výjimečný zážitek. Bližší pohled na to, co tehdy organizace s trojúhelníkem ve znaku československé mládeži nabízela, ukazuje proč.

Podpořte Reportér sdílením článku