Nebojte se, mrtvý nejsem. Ruští zajatci na Ukrajině

Post Image

Nebojte se, mrtvý nejsem. Ruští zajatci na Ukrajině

Play icon
24 minut
Bojovali v ruských jednotkách, nyní jsou v zajateckém táboře na západě Ukrajiny. Uprostřed s hlavou nahoru pětadvacetiletý Sergej z Donbasu.

foto Stanislav Krupař

V táboře na západě Ukrajiny čeká téměř tisícovka ruských vojáků na výměnu zajatců – navštívit je mohla malá skupina reportérů. Někteří zajatí přemýšlejí, zda měla ruská invaze smysl, další nadále věří ruské oficiální verzi. „Nemyslím si, že mě budou po návratu domů vítat jako hrdinu,“ říká jeden ze zajatců a dodává, že mu nepřijde, že by Ukrajinci potřebovali zachraňovat před fašisty. „Západ využívá Ukrajinu pro své vlastní cíle, bez ohledu na oběti,“ říká ale jiný.

Varování, které nám dává ukrajinský strážný, je jasné. „Buďte opatrní, jde o válečné zajatce, ti chlapi vtrhli do naší země se zbraní v ruce.“ Při tom otevírá vrata a my vcházíme do zařízení na západě Ukrajiny, v němž jsou zadržováni ruští vojáci – název a polohu tábora nesmíme z bezpečnostních důvodů uvést. V této více než sto let staré budově obehnané ostnatým drátem už za druhé světové války pobývali němečtí váleční zajatci. Dnes se zde nachází téměř tisícovka vojáků, kteří patřili k různým ruským jednotkám.

Hned jak vstoupíme dovnitř, jako bychom se vrátili v čase. Z tlustých hnědošedých zdí dýchá historie – procházíme kolem řady malovaných portrétů, to na nás hledí přísně zpod svých kožešinových čepic legendární ukrajinští vojevůdci minulosti.

Nejdřív nás bachař zavede do liduprázdné noclehárny. Čelo každé z šestnácti postelí je označené cedulkou s fotografií a jménem válečného zajatce. Pak jsou zde sprchy, kuchyně a společenská místnost s řadou dřevěných křesílek, jak ve starém vesnickém kině. Před nimi televizní obrazovka. Vše sovětsky strohé, ponuré a bezduché. I když na zajatecký tábor v zemi, která se brání před agresí svého většího souseda, vlastně až překvapivě pohodlné.

Najednou jsou tady. Dva ruští váleční zajatci. Objeví se tak náhle, až se jich lekneme. Opírají se zády o zeď, jako by se chtěli stát neviditelnými. Je to zvláštní pocit, stát najednou tváří v tvář těm, kdo na Ukrajince i na nás západní novináře střílí, posílají rakety a bomby. Není těžké v nich vidět démony, teď se jim ale díváme přímo do očí. V hnědých mundúrech vypadají dost bídně. Z velkých silných Rusů se vyklubali drobní chlapi v ošoupaných obnošených botách.

Oba muži jsou stejně nesví jako my. Ruce drží poslušně za zády, jak to musí dělat všichni zdejší vězni. Dva prckové s nakratičko ostříhanými vlasy. Rozpačitě postávají s očima upřenýma k zemi. Je na ně žalostný pohled.

Podpořte Reportér sdílením článku