Když místo dat obíhá občan

12. září 2021

​​​​​​​JEDNIČKY A NULY – rubrika partnera ​​​​​​​


Vyzkoušel jsem si důchodovou kalkulačku. Dozvěděl jsem se, kdy půjdu do důchodu, kolik asi budu dostávat a kde jsem všude pracoval. Našel jsem tam i záznam o vysokoškolském studiu. Potud v pořádku. Výši důchodu nekomentuji, jednak je to politika, jednak vím, že každá stovka, kterou budu chtít navíc, mě bude v produktivním věku stát tak pět set korun na odvodech.

Nadzvedly mě ale informace v článku na Aktuálně.cz z 26. srpna s titulkem: Zkusili jsme doplnit „ztracené“ odpracované roky do evidence. A tvrdě jsme narazili. Oceňuji autory, že kromě čtení webu ministerstva práce a sociálních věcí vyzkoušeli, jak to funguje doopravdy.

Pro čtenáře, kteří si ho nevyhledají a nepřečtou, vytrhnu z kontextu pár bodů. Ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) říká: „Ideální je, když si lidé vedou vlastní archiv pracovních smluv, evidenčních listů či výplatních pásek. Pak je hledání jednoduché…“ Je iluzorní si myslet, že všichni, kdo budou mít nárok na důchod v roce 2028 (jako já), si od roku 1987 (kdy jsem já začal pracovat) schovávali všechny důchodové listy od všech zaměstnavatelů. Ale to nestačí. „To je jen kus papíru, který mě vůbec nezajímá,“ vysvětluje odborná referentka M. B., že evidenční list důchodového pojištění (ELDP) ve skutečnosti žádné důchodové pojištění neeviduje.

Pokud ELDP není ELDP, tak co to je a proč to dostávám a uchovávám? Cituji dále: „Eviden­ční lístek musí být kromě zaměstnavatele potvrzen i okresní správou sociálního zabezpečení, které so­ciální odvody platil. Jinak je neplatný, protože nevíme, zda bylo skutečně pojištění odváděno,“ zní překvapivé vysvětlení. Prstem přitom klepe na pole formuláře s nápisem „pro potřeby OSSZ“.

Takže aby se mi vyplatilo pracovat, musím vědět, které sociálce odváděl můj zaměstnavatel sociální pojištění třeba v roce 1991. Zde již arogance úřadu dostupuje vrcholu. Já mám běhat mezi jednotlivými organizačními útvary ČSSZ a shánět si razítko na potvrzení, které není potvrzením.

Digitalizace, digitalizace. Jsou to jenom řečičky. Dovolte mi navrhnout následující postup: Nejprve je třeba zlepšit uživatelský zážitek. Pokud zjistím, že správa sociálního zabezpečení nemá všechny moje roky potvrzené, ohlásím jí to, elektronicky, umím-li to. A to je všechno. Pokud jsem netrefil teritoriálně svoji správu, úřad si to interně přepošle. A dohledá si, co bylo zaplaceno, a to podle rodného čísla. Je mi jedno, zda elektronicky, nebo rukama.

A potom, ale až potom pojďme digitalizovat.

Podpořte Reportér sdílením článku