České rodinné firmy prokazují odolnost
ByznysDramatický vývoj posledních let prověřil fungování rodinných firem. „Ukazuje se, že rodinné firmy jsou v Česku skutečně odolné a stabilní,“ říká advokát Jan Pavelka, předseda Asociace rodinných firem, která má zhruba sto členských společností. Díky strategickému partnerství s Raiffeisenbank nyní chystá rozsáhlé pokračování průzkumu odolnosti firem.
Co je pro členy asociace nyní hlavním tématem?
V současné době jsou to samozřejmě humanitární otázky a pomoc ukrajinským uprchlíkům. Některé firmy se také potýkají s dopady mezinárodní situace na jejich podnikání, ať už je to růst cen energií a paliv, nebo výpadky dodávek. Dlouhodobě jsou to pak potíže s pracovní silou a také téma nástupnictví a mezigeneračních přechodů firem.
Projevily se poslední dramatické roky i v otázce nástupnictví?
Poněkud oddálily předávání řízení. Otcové zakladatelé a matky zakladatelky se někdy dokonce vraceli do vedení firem s tím, že je chtějí provést krizovým obdobím a předat dál ve stabilizovaném stavu.
Dařilo se jim to?
Myslím, že ano. Obecně se dá říct, že jsou české rodinné firmy dobře řízené. Ukázal to i specializovaný průzkum o odolnosti firem.
Čím se průzkum zabýval?
Zkoumal například vztahy v rodinách a ve firmách, hodnoty, styl řízení, finanční odolnost společností a řadu dalších aspektů. Výsledkem pak bylo nějaké celkové skóre, například že daná firma vykazuje index 8,6 z deseti možných bodů.
Ukázala se pak během covidové pandemie platnost takového hodnocení?
Zcela jasně. Průzkum se uskutečnil těsně před začátkem pandemie a my jsme pak měli přímo před očima prověrku skutečné odolnosti v krizových obdobích. Firmy, které vyšly z průzkumu s vysokým hodnocením, pak skutečně covidové období přestály nadprůměrně dobře.
Budete nyní na průzkum navazovat?
Právě chystáme druhou vlnu. Ta by měla být mnohem rozsáhlejší. Asociace uzavřela strategické partnerství s Raiffeisenbank a i díky tomu bychom chtěli počet zkoumaných firem rozšířit z necelé stovky na několik set, možná až k tisícovce. Naší ambicí je vytvořit skutečně podrobný obraz současného fungování českých rodinných firem.
V jakých dalších krocích vám partnerství s Raiffeisenbank pomůže?
Je to skutečně komplexní program spolupráce, banka tak podporuje celou škálu našich aktivit. Patří mezi ně specializované workshopy pro naše členy i pro širší okruh příznivců a přátel se zájmem o určitou tematiku. V poslední době pak spatřujeme klíčové těžiště zejména v organizaci regionálních setkání.
Jak taková setkání vypadají?
Majitelky a majitelé firem z daného regionu si vyměňují své zkušenosti, probíráme témata, která jsou důležitá pro jejich fungování. O spoustě z nich si se svými zaměstnanci nebo sousedy moc promluvit nemohou, na našich setkáních pak nacházejí partnery se stejnou či podobnou profesní a životní zkušeností, což velice oceňují.