Nechcete garsonku? Kupte si kus skladu

Post Image

Nechcete garsonku? Kupte si kus skladu

Play icon
17 minut
V hlavním městě se cena bytů přehoupla přes 125 tisíc korun za metr. Dvoupokojový byt u jedné z nejrušnějších křižovatek stojí téměř sedm milionů.

foto Profimedia.cz

Ceny bytů znovu poskočily výrazně vzhůru, nabídka je velmi omezená. Pro ty, kdo chtějí investovat do nemovitostí, mohou dávat smysl komerční objekty. V současné době jsou hitem průmyslové a logistické areály, které těží hlavně z expanze e-shopů. Zanedlouho to mohou být kanceláře, staví se jich málo a poptávka nejspíš poroste.

Tak málo za tak hodně? To tu ještě nebylo. Nabídka nových bytů klesla na historické minimum, jejich ceny naopak lámou rekordy. Za poslední rok se zvedly v průměru o patnáct procent, nové byty se v září v Praze prodávaly za 126 409 korun na metr. Jen za třetí čtvrtletí letošního roku vzrostly o sedm procent a od roku 2015 je to již více než stoprocentní zdražení. Vyplývá to ze společné statistiky, kterou pravidelně vedou tři developerské společnosti, Central Group, Skanska Reality a Trigema. Podle jejich analýzy se na růstu cen podílí vysoká poptávka a nízká nabídka, v poslední době pak tlak na ceny ještě zvyšuje zdražení stavebního materiálu i prací.

I za vysoké ceny ovšem byty nacházejí své kupce, v prvních třech čtvrtletích se prodalo více bytů než za celý rok 2020. Vzhledem k tomu, že se ovšem nestaví více než jindy, poklesl počet volných bytů v hlavním městě na historické minimum. 2 750 nových bytů, tak málo jich ve statistikách nebylo za celou dobu, co je zmíněné firmy vedou. Proti stejnému období loňského roku jich je o 2 950 méně, nabídka tedy není ani poloviční než před rokem. Prodávající proto nabízejí byty za stále vyšší ceny.

Nabídkové ceny – tedy ty, za které prodejci byty inzerují – stouply od loňska dokonce o dvacet procent, v průměru za celou Prahu přesahují 137 tisíc korun za metr plochy. A v tradičně nejdražší městské části, Praze 2, dosáhly stěží uvěřitelných 177 tisíc.

Konec levných peněz

Vysoká poptávka po bytech je do značné míry tažena kupujícími, kteří si tímto způsobem ukládají své finanční prostředky a kupují byty jako investici. Ať už pro budoucí bydlení dětí, kvůli příjmu z nájemného, nebo s vírou v další růst cen rezidenčních nemovitostí.

Nákupní aktivitu povzbuzovaly donedávna také „levné peníze“, úrokové sazby byly v covidovém období nízké, což se odráželo i v příznivých sazbách hypoték. To se ovšem nyní razantně mění. Česká národní banka ve dvou krocích zvýšila základní sazbu o dva procentní body. Nejprve koncem září z 0,75 na 1,5 procenta a pak ještě razantněji počátkem listopadu: z 1,5 rovnou na 2,75 procenta. Hypoteční sazby se tak mohou krátkodobě pohybovat kolem čtyř až pěti procent.

Podpořte Reportér sdílením článku