Rus žijící v Praze: V mé vlasti panuje strach, protestovat proti válce je risk

25. února 2022

Ruský umělec a aktivista Anton Litvin žije od roku 2015 v Praze.

Skupina ruských intelektuálů žijících v Česku zveřejnila otevřený dopis, v němž agresi na Ukrajině označila za „zrůdný krok“ a obvinila Kreml z odpovědnosti za „masakr“. Jak chtějí ti z Rusů žijících v Česku, kteří nesouhlasí s Putinovým režimem, Ukrajinu podpořit? A co Rusové doma? Dá se vůbec zjistit, kolik jich Putinovy kroky podporuje a kolik naopak odsuzuje? „Kdo má mozek, je proti válce,“ říká jeden z autorů dopisu, ruský umělec a občanský aktivista Anton Litvin, který v Praze žije od roku 2015.

Zveřejnil jste spolu s několika dalšími Rusy žijícími v Česku na sociálních sítích otevřený dopis. Kdo jsou lidé, kteří jsou pod ním podepsáni?

V podstatě všichni jsme nějakým způsobem představitelé ruské inteligence žijící v Praze. Ale vyzvali jsme všechny, kdo chtějí, ať se k nám připojí. Ruská diaspora v Česku samozřejmě není jednolitá skupina lidí, to je logické. Ale pravda je, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu dostávám zprávy od přátel a známých, kteří se ptají, co mohou dělat, jak mohou pomoci…

Prohlášení Rusů žijících v Praze

Jak tedy budete pomáhat?

Připojíme se k českým a ukrajinským iniciativám. Organizovat něco vyloženě po vlastní ose vyžaduje logistiku, například dodávky léků či humanitární pomoci. Češi už sbírají peníze či léky a my se k nim připojíme.

V neděli 27. února se chystáte uspořádat protest před ruskou ambasádou v Praze.

Ano. V neděli v poledne. Chtěli jsme až v jednu, ale ukázalo se, že ve dvě odpoledne bude na Václavském náměstí akce Milionu chvilek. Volali mi z policie a navrhli, abychom naši akci buď spojili s nimi, nebo ji uspořádali v jiný čas. Spojil jsem se s lidmi z Milionu chvilek a dohodli jsme se, že v poledne bude akce u ruského velvyslanectví a odtud zamíří pochod na Václavské náměstí. Půjde o protest hlavně ruské diaspory pod názvem Rusové pro Ukrajinu. Původně to měl být mítink k výročí vraždy Borise Němcova, ale je jasné, že nyní je hlavním tématem ruská agrese na Ukrajině.

Když Rusko před osmi lety anektovalo ukrajinský Krym, panovala v Rusku svého druhu euforie, a to často i mezi představiteli vzdělanější střední třídy. Výraz „Krym náš“ se stal určitým heslem té doby. Jak je podle vás to s domácí podporou nynější války na Ukrajině?

Jsem přesvědčený, že lidé, kteří mají mozek, jsou proti válce a rozumí tomu, že jde o putinskou agresi. Problém je v tom, že v Rusku dnes nemůžete prostě na Facebook napsat, že jste proti Putinovi a jeho agresi na Ukrajině. Jediné, co mohou dělat, je napsat, že jsou proti válce. Což celou věc trochu relativizuje, protože tohle není boj o jedno teritorium, je to agrese jednoho státu vůči jinému, který se snaží žít nezávisle. Jde o přímou agresi Putina, ale v Rusku to říct nesmíte. Navíc ruská propaganda pořád dokola opakuje, že Putin bojuje nikoliv s Ukrajinou, ale s NATO a Amerikou, což vede k tomu, že poměrně velká část ruské společnosti, možná i polovina, jeho kroky podporuje.

V několika ruských městech se hned první den války konaly protesty, které se ovšem mohly jevit jako nepočetné…

Tuhle věc nejde vysvětlit úplně stručně. V Rusku momentálně v podstatě není možné nijak protestovat, všechno je zakázané. Lidé jsou zatýkáni už před plánovanými akcemi, na protestech samotných pak dochází k dalšímu zatýkání a policejnímu násilí. Všichni se bojí a moc dobře chápou, že vyjít na ulici a proti něčemu protestovat je zkrátka nebezpečné. Ti, kdo nyní přeci jen vyšli ven, vědí, že tím nic nezmění. Ale jde o spravedlnost.

Je v dnešním Rusku vůbec možné zjistit, kolik lidí válku podporuje a kolik je naopak proti? Nezávislé sociologické průzkumy neexistují…

Podpořte Reportér sdílením článku