Chceme prošlápnout cestu dřevěným domům

V projektu vyrostou tři bytové domy, jeden z nich (na obrázku vpředu) bude ze dřeva.

foto Skanska

Praha bude mít historicky první bytový dům postavený ze dřeva s bezmála osmdesáti byty. Vyroste v Jinonicích na Radlické ulici a připravuje ho rezidenční developer Skanska se studiem Jakub Cigler Architekti. Bude šetrnější k životnímu prostředí než klasické stavby. Proč se v Česku nestaví ze dřeva více a jak by se to mohlo do budoucna měnit, říkají generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek a architekt Jakub Cigler.

Ve spolupráci s architekty chystáte první dřevěný bytový dům. Proč jste se do tohoto projektu pustili?

Petr Michálek: Máme chuť, ambice i nasazení jít a hledat nové cesty v oblasti udržitelné výstavby. Je pro nás důležité směřovat ke snižování uhlíkové stopy, protože naše dlouhodobé plány vedou až k uhlíkové neutralitě. K tomu může významně pomoci využití dřeva jako stavebního materiálu. Neznamená to, že bychom najednou začali stavět ve velkém ze dřeva, ale je to první krok tímto směrem, na který by měly navázat další.

Projekt v Praze na Radlické je pro vás tedy zároveň jakousi praktickou laboratoří?

P. M.: Tento projekt je unikátní v tom, že to jsou tři domy obdobných parametrů. Dva stavíme konvenční metodou a jeden z nich s maximálním využitím dřeva. V rámci jednoho projektu tak vznikne jedinečná možnost porovnat obě stavební technologie, a to jak z hlediska rychlosti výstavby, managementu stavby, tak i redukce uhlíkové stopy.

O kolik je u dřevěného domu nižší?

P. M.: Bavíme se o zhruba třicetiprocentním poklesu, co se týče uhlíku obsaženého v samotných materiálech. Což už je docela hodně. Klíčový je pak samozřejmě samotný provoz domu, tedy chování jeho uživatelů a také použité technologie, které mohou spořit elektřinu, energii na vytápění, a v našem případě se přidává také téma šetrného hospodaření s vodou. Na konci životního cyklu stavby je to samozřejmě mnohem příznivější u dřevěného domu než u domu z betonu či cihel, jelikož nabízí snazší recyklaci a nákladově příznivější demolici stavby.

Je téma ohledu na životní prostředí důležité i pro architekty?

Jakub Cigler: V kanceláři se tímto tématem zabýváme dlouhodobě. Jsme přesvědčeni, že architekt ani developer nemají přemýšlet o domu jen do doby, než se postaví a prodá, ale mají myslet na celou dobu existence stavby. Jsme rádi, že jsme našli partnera, který uvažuje stejně. V poslední době – po vypuknutí války na Ukrajině a v období energetické krize – se navíc ukazuje, že energeticky šetrný přístup je nejen správný, ale že může být i ekonomicky výhodný.

Jak je na tom dřevo jako stavební materiál z pohledu architekta?

J. C.: Je to samozřejmě ekologický materiál, protože když roste, váže CO2. Mimochodem zajímavostí je, že každé čtyři minuty naroste na stromech v Česku tolik dřeva, že by stačilo na rodinný dům. Ale je zde i dost dalších výhod. Ty stavby jsou lehčí, díly se dají dobře prefabrikovat a pak se staví rychleji. A navíc je to příjemné na dotek a vevnitř to voní.

A jak je to s materiálem z pohledu investora? Je dražší, nebo levnější?

Podpořte Reportér sdílením článku