Kanceláře nemají připomínat továrnu, ale debatní klub

25. října 2022

Lukáš Janáč

Archiv LJ

Jeho studio YUAR dělá špičkové interiéry kancelářských budov. „Klientům rádi říkáme, že dokážeme utratit jakýkoli objem peněz,“ směje se Lukáš Janáč. Ale stejně rád pracuje i zadarmo. Pochází z jihomoravských Dubňan, kde dobržďovalo svou dráhu loňské tornádo. I proto stál za platformou, která umožnila každému, kdo přišel o střechu nad hlavou, zdarma si stáhnout studie rodinných domů navržených přímo pro tento účel.

Po loňském tornádu musely být zbourány téměř dvě stovky domů. Vy jste tehdy nastartoval mezi kolegy iniciativu, která nabídla takto postiženým lidem možnost získat zdarma studie na stavbu nového domova. Co vás k tomu vedlo?

Pocházím odtamtud a mám tam rodiče a kamarády.

Jak daleko od vašeho rodiště se přehnalo tornádo?

Naše město se jmenuje Dubňany a za humny máme les zvaný Dúbrava. Táhne se až na předměstí Hodonína, rostou tam ohromné duby a vždycky je tam o pár stupňů chladněji než v okolí. I díky tomu se o něj tornádo zastavilo.

Co jste dělal, když jste se o tornádu dozvěděl?

Zavolal jsem kamarádovi do Lužic, který bydlí v domě, který jsem mu navrhoval – byla to jedna z mých prvních realizací po škole.

Jak tahle vaše stavba v tornádu obstála?

Lužice jsou vesnice těsně pod Hodonínem čili poslední z těch, které ještě tornádo stačilo zdevastovat. Ten hlavní trychtýř minul kamarádův dům o padesát metrů, takže mu to vytlouklo okna a lehce poničilo fasádu. O ulici dál už bylo všechno mnohem víc semleté.

Tehdy vás napadlo, že byste tamním lidem nabídl odbornou pomoc?

Nejdřív jsem řekl onomu kamarádovi, ať klidně dává můj kontakt lidem, kteří by chtěli nějak poradit – co se týče úředních procedur, ale i projektování, materiálů a podobně. Docela se to ujalo, hned ten den mi telefonovalo devět lidí. Potřebovali hlavně informace.

Jaké například?

Podpořte Reportér sdílením článku