PODCAST: Prodala jsem krávy, dodnes se mi stýská, říká malířka Alena Anderlová

13. června 2021

Post Image

PODCAST: Prodala jsem krávy, dodnes se mi stýská, říká malířka Alena Anderlová

Play icon
34 minut
Alena Anderlová ve Špálově galerii.

Pozvat mě můžeš, ale pravděpodobně nic neřeknu, prohlásila po vernisáži své výstavy v pražské Galerii Václava Špály, čímž Tomáše Poláčka neodradila: „Jen přijď,“ trval na pozvání do podcastu její obdivovatel – ačkoliv se výtvarnice Alena Anderlová považuje za introvertku, v Truhlářské ulici toho na sebe nakonec prozradila poměrně dost.

„V naší rodině byl malířem děda Bedřich,“ říká například v půlhodinovém rozhovoru: „Studoval u Aloise Kalvody, který měl krajinářskou školu na zámku Běhařov nedaleko od mých rodných Klatov. Zajímavé bylo, že tam v meziválečném období všichni malovali v oblecích a pod slunečníky; zatímco já, když vyrážím ven malovat, navleču se samozřejmě do nejhorších hadrů.“

Děda Bedřich měl stejně jako Alena rád přírodu, klid a Antonína Dvořáka. (Na rozdíl od ní nemiloval Iggyho Popa, což je ale logické – zemřel roku 1967, deset let před Aleniným narozením.)

„Po Aloisi Kalvodovi děda zdědil pojízdný malířský vůz, který ještě o generaci dříve vlastnil Jaroslav Špillar. Byla to vlastně taková speciální maringotka, kterou děda zaparkoval třeba u zamrzlého rybníka někde na Šumavě, zapálil si v kamínkách a maloval…“

Kromě dědy Bedřicha inspiroval Alenu taky malíř Michael Rittstein, který ji učil na AVU, a vlastně to je i soused, protože nejčastěji tvoří na své chalupě dvacet kilometrů od Klatov. „Inspiroval mě svojí houževnatostí a pracovitostí, kterou vyžadoval i od nás. Neměl rád, když někdo chyběl v ateliéru, ale mě malování od rána do večera baví, takže jsem si nemohla na nic stěžovat.“

Alena Anderlová v podcastu mluví i o jednom svém komplikovanějším povahovém rysu: „Kvůli živobytí sice potřebuju obrazy prodávat,“ říká, „ale občas se s nimi těžko loučím. Prodala jsem například v Německu dva obrazy s krávami, a po těch se mi dodnes stýská…“

Celý rozhovor s výtvarnicí Alenou Anderlovou si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

Podpořte Reportér sdílením článku