PODCAST: A nekřivdíme občas tomu Zemanovi?, ptá se učitelka filozofie Tereza Matějčková

17. září 2020

Post Image

PODCAST: A nekřivdíme občas tomu Zemanovi?, ptá se učitelka filozofie Tereza Matějčková

Play icon
61 minut
Tereza Matějčková při rozhovoru s Tomášem Poláčkem v podcastovém pořadu Host Reportéra.

Karolína Jírová

Mívá osvěžující, překvapivé a občas odvážné názory. Je filozofkou, i když tento termín nevyhledává a říká o sobě, že pouze učí filozofii. Šestatřicetiletá Tereza Matějčková napsala rozsáhlou esej do zářijového Reportéra, a nyní s ní přinášíme hodinový rozhovor v pořadu Host Reportéra, který si můžete poslechnout na konci tohoto článku nebo na všech podcastových platformách.

V rozhovoru hovoří například o tom, jak postupně změnila názor na uprchlickou krizi: „Byla jsem typickým vítačem,“ přiznává, „dnes ale vidím, že je ten problém složitější a zpětně dávám za pravdu těm, kteří varovali před nebezpečími.“

Podrobně rozebírá esej Lhářovy lekce, kterou napsala pro nového Reportéra. Ve svém textu upozorňuje na to, jak nebezpečné může být šermování termíny „pravda“ a „lež“, a jak problematické je odhalování takzvaných fake news.

„Fake news je moralizující termín,“ vysvětluje v rozhovoru, „a my ho máme tendenci používat příliš často; i v situacích, kam nepatří.“

Pak uvádí příklad: „Dnes je velmi snadné osočit druhého ze šíření fake news, ale co když někdo řekl hloupost jen proto, že se v tu chvíli jednoduše zmýlil? Pak přece nejde o fake news, ale o omyl… V Česku například už léta řešíme výrok Miloše Zemana o Peroutkově článku, často slýcháme, že je prezident lhář, ale není to přehnané? Pokud si vzpomínám, tak Zeman pronášel spatra proslov, ve kterém mimochodem řekl, že Peroutka, kterého si on sám váží, v některém ze svých textů inklinoval k nacismu. Miloš Zeman se podle všeho spletl, vyšel z mylné informace. Ano, později se za svůj omyl mohl omluvit, ale zapomíná se na obecnější a důležitou věc, kterou měl tehdy na srdci a chtěl ji jenom demonstrovat na příkladu: Totiž na to, že koncem třicátých let mnozí vážení intelektuálové inklinovali k temným silám.“

Proč se Tereza Matějčková nestala parkurovou jezdkyní? Proč se kdysi zamilovala do Nietzscheho? A co jí vadí na heslu Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí?

Poslechněte si další díl pořadu Host Reportéra, tentokrát s Terezou Matějčkovou.

Podpořte Reportér sdílením článku