Kde vzít české hvězdy pro Paříž či Brisbane?

Sára Kousková je nejlepší českou hráčkou na světovém amatérském žebříčku.

Foto Annie Krčmářová

V českém golfovém prostředí není o talenty nouze. Přechod skvělých amatérů mezi úspěšné golfové profesionály však bývá neskutečně těžký. Na jaké překážky hráči a hráčky narážejí? A jakými cestami se mohou vydat, aby v golfu prorazili na té nejvyšší úrovni a mohli například reprezentovat Česko na některé z dalších olympiád?

Jak je na tom český profesionální golf? „Má dva hráče mezi sto dvaceti účastníky a účastnicemi olympijského turnaje. To se řadě větších či golfově tradičnějších zemí nepodařilo,“ říká zkušený švédský trenér Staffan Johansson, který dlouhá léta působil u reprezentačních družstev Švédska, Islandu a Finska a od roku 2018 vedl českou reprezentaci, kterou nyní předává svému nástupci, jímž bude Brit Harry Scott.

Olympijská nominační kritéria limitují počet účastníků z jednotlivých zemí, proto se do nominace nedostane řada hráčů z těch nejsilnějších golfových velmocí a postoupí i ti, kteří jsou ve světových žebříčcích níže. Oba čeští olym-pijští zástupci, Klára Spilková a Ondřej Lieser, se v žebříčcích pohybují ve třetí stovce. Zároveň ale platí, že se do startovního pole dostali s poměrně bezpečnou rezervou a rozhodně nejsou mezi účastníky papírově nejslabší.

Pokud se ovšem na druhé straně podíváme například na Czech Masters, tuzemský turnaj nejvyšší evropské golfové série, uvidíme, že za šest dosavadních ročníků se jen třikrát podařilo některému z českých hráčů projít do víkendových finálových kol. Dvakrát uspěl profesionál Filip Mrůzek (2015 a 2016), jednou amatér Vítek Novák (2015). Od roku 2017 se to žádnému tuzemskému hráči nepodařilo, což se samozřejmě může letos změnit.

„Kdybychom si před deseti lety řekli, že budeme mít dva hráče na olympijském turnaji, tak tehdy asi i optimisté by si ťukali na čelo,“ myslí si Aleš Libecajt, generální sekretář České golfové federace a také čerstvě znovuzvolený šéf její sportovně-technické komise. „Možná to nejde kupředu vždycky tak rychle, jak bychom snili, ale je nepochybné, že se amatérský i profesionální golf posouvá kupředu,“ říká a poukazuje na to, že ještě před lety startovali čeští profesionálové na Challenge Tour, druhém nejvyšším evropském okruhu, jen výjimečně, zatímco dnes běžně na turnajích startují dva až tři a bývají ve hře o přední umístění. K tomu přičtěme Ondřeje Liesera jako prvního hráče na nejvyšším okruhu European Tour a Kláru Spilkovou, účastnící se americké LPGA. „Při hodnocení současného stavu je vždycky dobré podívat se pár let dozadu a říct si, zda jsme nyní tam, kde jsme si to tehdy přáli. A já bych řekl, že ano,“ říká Aleš Libecajt. „Když jsme se se Staffanem Johanssonem bavili o jeho odchodu do penze, říkal, že ho trochu mrzí, že není mladší, protože očekává, že následující roky by mohly být výsledkově úspěšné,“ dodává Libecajt.

Péče o talenty

Podle kouče Johanssona stojí před českým golfem dvě hlavní výzvy. Jednak získávat pro hru nejmladší generaci, aby měl sport dostatečně silnou základnu. A pak také pracovat s hráči mezi patnáctým a dvacátým rokem věku tak, aby měli šanci na úspěšný přechod z amatérského sportovního golfu mezi špičkové profesionály.

Podpořte Reportér sdílením článku