Mapovat tituly starověkých Egypťanů pomáhá kybernetika

2. července 2020

Egyptoložka Veronika Dulíková

Archiv Forum UK

Udělat kariéru a mít titul, to se nosilo už ve starověkém Egyptě. Úředníci z doby stavitelů pyramid jich měli dokonce desítky, jak potvrzují záznamy v objevených hrobkách. Po jejich stopách se vypravuje egyptoložka Veronika Dulíková, která vytváří unikátní databázi a ve spolupráci s kybernetikem z ČVUT aplikuje metody kybernetiky a umělé inteligence. Revoluční přístup propojování informací z dob starověkého Egypta podle ní urychlí badatelskou činnost.

„Zaměřuji se na období Staré říše, tedy stavitelů pyramid, a sestavuji už od roku 2006 databázi skládající se převážně z titulů hodnostářů a úředníků. Umím stopovat kariéru daného člověka přes proměnu jeho titulů, ale můžeme sledovat i nepotismus, tedy dědění funkcí v rámci rodiny. Už od doby stavitelů pyramid bylo vidět, že byli v dosazování do úřadů protežováni rodinní příslušníci,“ zmiňuje.

Od roku 2010 jezdí i na terénní výzkumy do Egypta, mezi své nejzajímavější nálezy řadí komplex princezny Šeretnebtej, kde od roku 2012 odkrývali několik sezon další a další hrobky, ale hlavně nádherné sochy z královských dílen. „Takový soubor se více než padesát let v Egyptě neobjevil. Je úžasné, když se vám naskytne být u toho. Taháte sochy z písku, už si myslíte, že je poslední, a je tam další a další. Kolegové z jiných expedic tehdy říkali, že takový zážitek se může stát jednou za život, a my jsme za týden objevili druhý soubor krásných soch,“ usmívá se.

Jaké to je, být omylem zamčená a zapomenutá v hrobce, kdy se venku v revoluční době arabského jara střílí? Co prozrazují starověké komiksy, tedy výjevy postav s „bublinami“ hieroglyfických textů u úst? A jak se vlastně potkaly egyptologie s kybernetikou?

Rozhovor s Veronikou Dulíkovou přinášíme na webu Reportér Premium zde.

Podpořte Reportér sdílením článku