Cizí jazyk se naučíte i v sedmdesáti, jde jen o motivaci

15. prosince 2022

6399e5fde4b09082668250ef_lektor_foto

archiv

V patnácti neuměl žádný cizí jazyk, a tak ho rodiče poslali na letní kurz španělštiny do Andalusie. Jazyk i zemi si Václav Bolech oblíbil natolik, že vystudoval románskou filologii a stal se lektorem španělštiny. Učit se snaží moderně, využívá Instagram, má podcast, kromě běžných kurzů prodává předtočené video lekce a vydal i deskovou hru Španělsky hravě.

V čem spočívá vaše desková hra s názvem Španělsky hravě?

Je to závod z České republiky do Španělska. Soutěžící mají figurky a trasu, kterou se snaží zdolat co nejrychleji. Na hracích kartách dostanou otázky, úkoly, překlady, různá rčení, a tím se učí – v podstatě jeden druhého. Když si něco přečtete a snažíte si to zapamatovat, je efekt relativně malý. Musíte opakovat, zapomínáte. Ale jakmile zkoušíte kamaráda nebo někoho z blízkých, zapamatujete si toho víc.

Co když spolu hrají lidé, kteří jsou ve španělštině každý na jiné úrovni?

Hrací karty jsou na sebe napojené a podle náročnosti rozdělené do čtyř kategorií. Tři balíčky jsou o gramatice a propojení vazeb a frází, na kterých španělština stojí. Čtvrtou, speciální skupinu tvoří španělské reálie a zajímavosti, kterými bych rád přiblížil kulturu a zemi, která je krásná a kam většinou studenti chtějí cestovat, proto se tu řeč učí.

Náročnost karty, tedy míru rizika si při hře volím sama?

Strategie je na vás. Chcete být rychlejší, tak jdete po kartě, která vás posune blíž k cíli, věříte si. Otázka je ale těžší, a když nevíte odpověď, musíte s figurkou couvnout. Karta po vás chce umět víc a víc si pamatovat. Otázku vám nahlas přečte protihráč, který na kartě zároveň vidí odpověď. Tím vlastně oba spoluhráči dostanou tu informaci. Spousta lidí se u toho hádá – a tím si zapamatujou nejvíc!

Ten čtvrtý, speciální balíček karet kromě reálií zahrnuje i některé pikantní fráze a výrazy. Pro jakou věkovou kategorii je hra určena?

Karty se sprostými výrazy jsou označené a dají se vyřadit, aby hra byla úplně pro všechny. Primárně je pro lidi, co umí číst a psát. Na krabici je napsáno 10 let plus, ale vím o lidech, kteří hrají i s menšími dětmi.

Jak vás vůbec napadlo vytvořit zrovna deskovou hru?

Během pandemie mi ubylo práce a měl jsem víc času být doma a přemýšlet. Jednou jsem se v sobotu ráno probudil a napadlo mě to z ničeho nic. Nebyla za tím žádná inspirace deskovkami. Za patnáct let praxe vím, co lidi zajímá a baví. Vysbíral jsem třešničky z různých sektorů gramatiky, sepsal výrazy, které studenty zajímají, potřebují je, vyhledávají – a dal jsem to do hravé formy.

Kolik se toho hrou nebo třeba sledováním seriálů můžeme naučit? Do jaké míry může zábava nahradit klasické biflování?

Podpořte Reportér sdílením článku