Vyhrál jsi? Tak zaplať! Aneb jak je to s daněním výher (nejen) v Česku

Sazka

13. listopadu 2022

Advertorial

Radost z výhry vám to snad nezkazí, ale je fajn o tom vědět: Když se na vás usměje štěstí a vyhrajete milion v loterii, na účet vám přijde „jen“ 850 tisíc. Z výhry totiž musíte zaplatit patnáctiprocentní daň. A jak je to u menších výher? Čtěte dál a dozvíte se to.

Tajemný výherce z Pardubicka, který v roce 2015 vyhrál bezmála 2,5 miliardy korun (dosud nejvyšší jackpot v české historii), měl dvojnásobné štěstí. Kromě toho, že se přes noc stal miliardářem, nemusel z výhry ani odvádět žádné daně. Ani desetník. Tak velkorysá byla tehdejší daňová legislativa.

Velká daňová změna přišla teprve nedávno

Od roku 2020, kdy vláda schválila nové daňové balíčky, už výhry nad 1 milion korun podléhají dani z příjmů. A ta je 15 %. Ke smůle všech výherců, naštěstí pro stát a všechny daňové poplatníky. Stejná hranice pak platí pro hraní v kamenném i online kasinu a pro všechny typy hazardních her, byť jsou tam rozdíly v tom, kolik nakonec skutečně zaplatíte.

Víte, že…

U tomboly a loterií to funguje jednoduše. Vyhrajete jednou v roce milion a provozovatel loterie za vás automaticky odvede státu daň 15 %. Vyhrajete dvakrát v jednom roce 600 000 Kč, neplatíte nic, přestože jste se v součtu nad jeden milion dostali. Trochu zvláštní, ale je to tak.

U hazardních her, které jsou spojeny s vkladem peněz, třeba u kurzových sázek nebo hracích automatů, je to jinak. Počítá se celkový rozdíl mezi vklady a výhrami za zdaňovací období. Profi sázkaři, hráči pokeru a jiných hazardních her by si proto měli zaznamenávat bilanci svých výher a proher.

V případě, že třeba sázíte na sport a za zdaňovací období skončíte v plusu milion a víc, byste měli tento příjem uvést do svého daňového přiznání. Na druhou stranu, pokud do výherních automatů naházíte za rok 200 000 Kč a vyhrajete 1 100 000 Kč, „čistá výhra“ 900 000 Kč žádnému zdanění nepodléhá.

V Česku je zdanění hazardu mírné

Zdá se vám 15% zdanění vysokých výher příliš tvrdé? V jiných státech se nebojí být ještě mnohem, mnohem přísnější. Úplně nejvíc odvádí výherci loterií v USA – 39,6 %. Ve většině evropských zemí pak platí podobná pravidla jako u nás. Na druhou stranu třeba ve Francii se výhry v loterii stále ještě nedaní vůbec.

Hraní hazardních her v Česku neomezuje nikterak přísná legislativa. Zahrát si třeba na automatech u nás může každý, komu už bylo 18 let a jehož jméno nefiguruje v centrálním rejstříku hráčů hazardních her.

Pojďte si zahrát. Když budete mít štěstí, bude i co zdanit

Pokud vás láká zkusit štěstí i přesto, že z vysoké výhry budete holt muset nějakou tu korunu odvést státu, vyzkoušejte třeba online hry – automaty. Klidně i na svém mobilu, a dokonce i bez peněz, jen tak pro zábavu. Zaskočte na Sazka Hry a otestujte si, která z variant vás bude bavit nejvíc.

Podpořte Reportér sdílením článku