Chráněnec. Babiš si udržuje vliv v policii a bezpečnostních složkách

Post Image

Chráněnec. Babiš si udržuje vliv v policii a bezpečnostních složkách

Play icon
47 minut

koláž s použitím Profimedia.cz

Proč jsou bezpečnostní složky státu k bývalému premiérovi tak shovívavé? Andrej Babiš si v nich totiž stále udržuje značný vliv. Na různých místech v policii a tajných službách jsou jeho známí či spojenci. Vojenské zpravodajství i BIS řídí lidé, kteří s ním mají dobré vztahy. Změna od dob Babišovy vlády proběhla zatím pouze na postu policejního prezidenta a ředitele civilní rozvědky ÚZSI. Webová verze textu byla aktualizována v létě.

Byl říjen 2017 a Andrej Babiš odmítl, že by měl velkou moc. V rozhovoru pro časopis Forbes se rozohnil nad otázkou redaktorů ohledně svého vlivu na chod státu vyplývající z pozice byznysmena, politika a mediálního magnáta. Prohlásil doslova: „Tak si řekněme, kdo tady má moc. Kdo nominuje šéfa BIS? Kdo nominoval šéfa antimonopolního úřadu? Kdo šéfa NKÚ? Kdo má rozvědku? A kdo nominoval policejního prezidenta, kdo šéfa GIBS? Všechno ČSSD. Oligarchie. To je efektivní moc, kterou oni zneužívají. Já to nikdy nedělal.“

Byl říjen 2017 a Andrej Babiš se svou stranou ANO vyhrál sněmovní volby a následně se stal premiérem.

Střih.

Rok poté, v září 2018 se sešel s novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radimem Dragounem, jehož na návrh vlády sám jmenoval. Babiš se mu tehdy snažil domluvit, aby si vzal jako svou náměstkyni Lenku Haderkovou, která v GIBS už pracovala a kterou si premiér z nějakých důvodů oblíbil. Dragounovi se jeho návrh nezdál. K Haderkové neměl důvěru.

Jejich rozhovor vypadal podle zasvěcených zdrojů takto:

Podpořte Reportér sdílením článku