S místními taxikáři přes celý Írán

9. ledna 2019

Profimedia.cz

Alí potáhne z cigarety a kouř vyfoukne povytaženým okýnkem. „Vezměte si Trumpa. Ten člověk je prchlivý, nezajímá ho nic, než on sám. A Evropa drží s ním. A my Íránci trpíme.“ Odporuji: „To tak není. Evropa se Trumpovi postavila a od jaderné dohody neodstoupila. Evropské firmy zůstávají v Íránu.“ Alí se na mne prudce podívá a vjede do protisměru. „Tohle tady ale nikdo neví.“

Írán je veliká země s nekonečnými cestami a jednotvárnými výhledy na padesát odstínů hnědi. Dlouhé jízdy přispívají k tříbení názorů a předávání informací, taxikáři jsou vždy otevření sdělit svoje myšlenky. Většinou si stěžují, nebo se chlubí potomstvem, v současné době je to 90 : 10 ve prospěch stížností. Otázky na situaci v Evropě střídají povzdechy na vlastní či ekonomickou situaci, americkou politiku nebo i tu íránskou. Prim však letos hrají peníze. Těch mají teď totiž Íránci hodně málo.

Ještě předloni jste v Íránu dostali za dolar 30 tisíc rijálů, nyní je to asi 110 tisíc a kurs lítá nahoru dolů. Rijál klesá, ceny stoupají, platy stagnují. Po ekonomické stránce je toho ke spokojenosti málo. Za neradostnou situací íránského lidu stojí dnes hlavně americké sankce a jednostranné odstoupení Spojených států od jaderné dohody, důvodů je nicméně více. A každý z místních si chce o politice a současné situaci promluvit, zvlášť s cizincem. Takové konverzace mají Íránci rádi.

„Rúhání,“ mávne rukou taxikář Rezá při cestě do jedné ze slavných zahrad Šírázu. „Za Ahmadínežáda bylo líp. Dokázal se vžít do lidí a myslel na ně. Rúhání jen zdražuje.“ Názory na prezidenty se různí. Připomeňme, že v Evropě je Ahmadínežád známý jako agresivní protizápadní prezident, který byl v roce 2013 nahrazen smířlivějším Rúháním – duchovním, který pro mnoho Íránců představuje naději na modernizaci a západní orientaci státu. To s sebou ale nese odpor konzervativnější části veřejnosti, které vadí, že Rúhání otevírá zemi Západu a uvolňuje mravy.

Za koho bylo nejlíp?

Rúhání například zavedl, že nevhodně oblečené ženy místo do vězení putují na „přeškolení“ o cudnosti. Pokles jeho popularity má ale více důvodů. Mnoha lidem vadí, že se Írán angažuje v zahraničních válkách a zemi tím vyčerpává. Účast ve válce proti Islámskému státu je trnem v oku mnoha lidí, přestože je zřejmé, že existence Islámského pro Írán představovala velké nebezpečí. Jiné části voličů naproti tomu vadí, že prozápadní orientace není až tak úspěšná, jak čekali. A všem do jednoho vadí, že se zdražuje.

Benzín stál na sklonku minulého roku 10 tisíc rijálů čili asi dvě koruny za litr. Zemní plyn ještě o něco méně. Evropan by zajásal, pro místní je to ale vysoká cena, navíc stále stoupá.

Podpořte Reportér sdílením článku