Syn české dívky a německého okupanta

Post Image

Syn české dívky a německého okupanta

Play icon
19 minut

foto archiv

Jeho mamince bylo devatenáct, když se v rodném Táboře seznámila s příslušníkem říšské Schutzpolizei – protektorátní německé policejní síly. Na svatbě v říjnu 1943 šli za svědky dva ženichovi spolubojovníci. Za rodinu nevěsty se nikdo nedostavil. Otto Rinke se narodil měsíc před obřadem... Jedenáctý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

Otto Wilhelm Rinke se vyučil uměleckým řezbářem. V roce 1936 (to mu bylo dvacet a Německo se vzpamatovávalo z krize) se dobrovolně přihlásil k armádě. Dostal se k výsadkářům, ale brzy si zmrzačil nohu. Nastoupil proto k policii a za války byl poslán do českých zemí. Většinu času strávil v Táboře, kde žila i švadlena Helena Samcová.

Její těhotenství způsobilo ve městě veliký poprask. A v její rodině ještě větší. O osm let starší příslušník říšských okupačních sil se zachoval čestně a chtěl rodiče požádat o její ruku. To ale nepřicházelo v úvahu! Zejména Helenin tatínek byl neoblomný.

I německý důstojník musel čelit komplikacím – přivedl do jiného stavu českou dívku. Předtím, než by vůbec mohlo dojít ke svatbě, musel být detailně prozkoumán nevěstin původu. Dokonce musela požádat o německé občanství… a kvůli tomu se Otto Rinke junior narodil těsně před svatbou.

Tři mrtví za čtyři roky

Narození vnuka obměkčilo chování babičky – začala rodinu dcery navštěvovat. Děda nezměnil postoj ani o píď.

Brzy po narození syna dostal policista Rinke nápad, že by mohl poslat svoji českou ženu s dítětem do Německa. K jeho rodině. Helena souhlasila. U tchyně a švagrové se však cítila osaměle – neuměla německy. Po několika měsících proto požádala muže, aby se mohla vrátit domů. Jenže atmosféra v protektorátu se mezitím změnila. S blížícím se koncem války stoupala nervozita na obou stranách.

Podpořte Reportér sdílením článku