A lahev z roku 1894 jsme otevřeli jako dezert

Post Image

A lahev z roku 1894 jsme otevřeli jako dezert

Play icon
15 minut

foto Tomáš Binter

Asi jediné portugalské víno, které Češi široce znají, je portské. Přitom Portugalsko je v produkci vína páté v Evropě, vinice z celé země nabízí nejen červená, ale také svěží bílá vína a sekty. Dovozu vín z Portugalska se léta věnuje odnož rodinné firmy Kubíčkových. Má dvě vinotéky – v Praze a v Dobříši, pořádá ochutnávky, nabízí unikátní lahve, ale i vína, jejichž cena začíná hluboko pod dvěma stovkami. A také pochoutky jako sušené šunky či sýry.

Takhle vypadá degustace portugalských vín ve specializované vinotéce Likor v Praze.

Uvítací drink? Tím může být jemně perlivé, světlé „vinho verde“, třeba od rodiny Messias. „Označuju ho za nultý vzorek, můžete ho vypít, kolik chcete,“ říká Josef Kubíček. Jak vysvětluje se zápalem čtyřiatřicetiletý dovozce portugalských vín, „vinho verde“ má nižší procento alkoholu. Je tudíž oblíbené na svatbách: když ho svatebčané pijí, nejsou pod stolem už ve tři odpoledne. Hrozny se sbírají dva týdny před zahájením klasické sklizně – což zaručí svěžest. Verde znamená zelené. Ne proto, že by hrozny nebyly zralé; je to spíš kvůli tomu, že typicky roste v severnějších regionech Portugalska, kde více prší a příroda je zelenější, šťavnatější.

Avšak ještě, než budeme pokračovat v ochutnávání, řekněme si, čím jsou portugalská vína obecně zajímavá. Jde o klima a polohu země. Portugalsko, které má zhruba stejně obyvatel jako Česko, na kilometry čtvereční je však větší, leží na pobřeží Atlantiku. A oceán dává zemi chladnější rána, zatímco Středozemní moře, ležící jihovýchodním směrem, zařizuje teplé odpoledne. „Díky tomu získáte plná bohatá vína, která nejsou nudná, jednoduše se jich nepřepijete,“ říká Josef Kubíček, expert na portugalská vína a potraviny.

Víno, ryby, šunka

Přichází na řadu další degustační vzorky. „Většinou jdeme od severu Portugalska na jih, od tichých vín nebo sektů až po portské.“ Následuje tedy šumivé espumante, vyrobené šampaňskou metodou, kdy druhotné kvašení vytvářející bublinky probíhá v zavřené lahvi.

Po něm se představují tichá bílá vína z různých, převážně severních regionů. Údolí Douro na severu země – nejmenší, zato však vyhlášený vinařský region v Portugalsku – má velmi minerální vína, která jsou zajímavá díky břidlici v půdním složení. Páruje se s uzenými rybami, třeba se pstruhem. Následovat může lahůdka z dalšího oblíbeného vinařství. Nese jméno Curvos a kromě jemně perlivých vín produkuje klasická bílá vína z regionu Verde. „Ideální volba k rybě,“ radí Josef. Může to být například treska, kterou Portugalci sice dovážejí z Norska a Kanady, považují ji však za své národní jídlo a upravují na tisíc způsobů.

Podpořte Reportér sdílením článku