Výbuch ve Vrběticích a ruská GRU. České bezpečnostní složky se naštvaly

18. dubna 2021

Premiér Andrej Babiš oznamuje na tiskové konferenci v sobotu večer 17. dubna, že Česká republiky vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády. "Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničního areálu skladu Vrbětice v roce 2014," řekl Babiš.

foto Profimedia.cz

Proč se dramatická špionážní zápletka objevila ve veřejné agendě vlády až teď – téměř sedm let po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích? Domnívám se, že se vzedmula vlna naštvání v bezpečnostních složkách státu: ty spustily vyšetřování, které vedlo až k sobotní dramatické prezentaci.

Případ muničního skladu ve Vrběticích s nejnovější stopou ruské tajné služby GRU je mimořádně závažný.

O čem tento pozoruhodný případ vypovídá? A proč dramatická špionážní zápletka pronikla na veřejnost a dostala se na agendu vlády až teď – téměř sedm let po dvou explozích muničních skladů?

Jde o velmi složitou a citlivou politicko-bezpečnostní aféru, jejíž dopady budou pro Českou republiku fatální.

V prvé řadě se domnívám, že se vzedmula vlna zdravého naštvání v bezpečnostních složkách státu. Ty spustily vyšetřování, které vedly až k mimořádné sobotní tiskové konferenci premiéra Babiše a ministra vnitra a zahraničí Hamáčka.

V druhé řadě si myslím, že Vrbětice znamenají také politickou rozbušku.

Premiér Andrej Babiš, zdá se, neměl jinou možnost, než jít do veřejného oznámení případu – síla důkazů byla nejspíše velká.

Je tudíž možné, že tím začal konec Babišova partnerství s prezidentem Milošem Zemanem. Neumím si totiž představit, že Zeman zcela otočí, omluví se tajné službě BIS za to, že ji kdysi označil za čučkaře, a ještě vyznamená jejího ředitele Michala Koudelku, kterého dříve odmítal povýšit. Je naopak pravděpodobné, že prezident bude i nadále zpochybňovat práci tajných služeb a bude chtít pokračovat ve vstřícné politice k ruskému režimu Vladimíra Putina.

Pokud Babiš bude trvat na podpoře BIS a nezačne uhýbat a kličkovat, může tak v dohledné době přijít rozvod jednoho velkého partnerství.

Bez pupeční šňůry

Co je na vrbětické aféře dobré pro českou společnost?

Ruské Dukovany velmi pravděpodobně nebudou.

Nebude ani očkování ruskou vakcínou Sputnikem V.

Pozice proputinovského prezidenta na Pražském hradě oslabuje.

A pro mě asi nejsilnější sdělení je, že se stát (nikoli vláda) brání před “kremlofilií“.

Ze země, kterou západní partneři vnímali jako částečný ruský satelit uvnitř NATO, může Česká republika opět nakročit mezi státy s jasným prozápadním ukotvením – nejen de iure, ale i de facto. Podobně jako Polsko.

Na Slovensku stát svou identitu stále ještě hledá a bojuje o zřetelné prozápadní směřování. Maďarsko je z tohoto pohledu out – tam vítězí orbánismus a jeho partnerství s Kremlem.

Vrbětice tak mohou být malým krůčkem ve světě špionáže, ale velkým krokem pro budoucnost České republiky – bez pupeční šnůry na Kreml.

Podpořte Reportér sdílením článku