Švihlý život jedné advokátky

Post Image

Švihlý život jedné advokátky

Play icon
18 minut
Anninou motivací k rozjezdu Rodinného pivovaru Švihov bylo vyčerpání z práce a také snaha pomoci Martijnovi naučit se česky. „Chtěla jsem, aby si mohl povídat s hosty a nemusel tolik času trávit sám u počítače. Navíc jsem věděla, že jeho pivo bude skvělé.“

foto Tomáš Binter

Mělo to být splnění jejich životního snu, okolnosti se ale proti nim nevídaně spikly. Česká advokátka Anna a její nizozemský manžel Martijn začali budovat kousek od dálnice D1 pivovar s farmářským obchodem a ubytováním. Investovali do vidiny rodinného podnikání hodně, a to nejen peněz. Jenomže přišla první vlna korony. Potom druhá. A další… „Máme skvělý produkt. Všechno okolo je průser,“ shrnuje to Anna.

Orientačním bodem může být dálniční exit 66 na polovině cesty mezi Prahou a Jihlavou. Tady, v malebném, ale přitom málo navštěvovaném kraji na pomezí Vysočiny a Podblanicka, rozjeli manželé van der Weerdenovi svůj životní projekt.

„Počkejte ve výčepu, jen vyložím pečivo. A ochutnejte tenhle skvělej loupák od Frydrychů,“ vychvaluje Anna pekařství, od kterého odebírá rohlíky.

Žije s rodinou u Chocerad na břehu Sázavy. Ráno vstala v šest, aby nakrmila ovce, kachny a koně. Pak odvezla pětiletou dceru do školky a pokračovala do Mnichovic pro pečivo. Odtud dorazila v devět ráno do pivovarského areálu v obci Němčice.

Ten se nachází u jednoho ze zálivů vodní nádrže Švihov, kterou většina Čechů zná pod názvem Želivka – podle řeky, již zadržuje.

„Dneska je to pohoda, nemusela jsem do města,“ vydechne Anna úlevně. Původně totiž mělo rodinné podnikání směřovat k vysvobození od její původní profese, kterou je advokacie. Místo toho musí talár oblékat častěji než dříve.

Když zmizí dělníci

Podpořte Reportér sdílením článku