Jak se máš, robote?

Post Image

Jak se máš, robote?

Play icon
16 minut

foto autor a ČVUT

Jan Šedivý strávil přes osmnáct let prací pro IBM nebo Google. Posledních deset let předává zkušenosti se strojovým zpracováním přirozené řeči studentům na pražském ČVUT. Pod jeho vedením vznikl i cenami ověnčený studentský projekt – konverzační program jménem Alquist. Ten je na rozdíl od známých aplikací na mobilech schopen vést normální, několik minut trvající konverzaci s člověkem.

Nevelký šedivý tubus se mírně rozzáří. „Ahoj, ráda tě zase slyším. Doufám, že se máš dnes skvěle,“ prohlásí v angličtině příjemný ženský hlas. „O čem se budeme dneska bavit?“ Co třeba o filmech? „Jaký je tvůj nejoblíbenější herec?“ zeptá se.

Lehce to připomíná začátek komunikace s hlasovými asistenty, které dnes najdete téměř ve všech mobilních telefonech. Ale tohle je jiné.

Sice víte, že mluvíte s „robotem“, ale nepadají z něj jen strohé informace o tom, kde najdete nejbližší kavárnu nebo co bude v televizi. Mnohem víc to připomíná běžný hovor mezi lidmi.

Hovor vedete s šedivým válcem Alexou, komunikátorem společnosti Amazon – ovšem mnohem důležitější je, co, respektive kdo v tomto případě odpovídá jejím prostřednictvím. Je to totiž Alquist, konverzační program z dílny studentů z pražského ČVUT.

Právě Alquist, což je mimochodem jméno posledního přeživšího člověka ze světově známé hry R.U.R. od Karla Čapka, je tím, co z Alexy dělá v tu chvíli příjemného společníka k hovoru.

Podpořte Reportér sdílením článku