„Nezlomní” ukrajinští umělci v boji za protézy pro ukrajinské matky

12. října 2022

Nezlomní

Archiv Nadace Karel Komárek Family Foundation

Nezlomní. Název výstavy, která začala v pražském Bořislavka Centru. Představuje díla od současných významných ukrajinských umělců. Je součástí projektu My a svět a výtěžek půjde ukrajinským matkám, které v nynější válce, kterou proti Ukrajině vede Rusko, přišly o končetiny.

Iryna Jasman žije v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Během ruského bombardování přišla o nohu. Zachránil ji její vnuk, o kterého se teď sama stará – její manžel i syn totiž zemřeli. „Bomby byly tak blízko. Ptala jsem se sama sebe, kdy to skončí. Potom obrovská rána. Otevřela jsem oči. Všude kolem bzučení. Našel mě vnuk. Zavolal sousedy, zachránil mi život! Pamatuji si jeho křik: ‚Babi, neumírej!,’” vypráví Iryna.

Válka na Ukrajině, která trvá už skoro osm měsíců, se dotýká úplně všech – ne jen bojujících mužů, ale pochopitelně i žen, dětí. A právě na to se snaží reagovat výstava, která začala ve foyer Bořislavka Centra, sídla investiční skupiny KKCG. Dostala název Nezlomní a k vidění jsou na ní desítky děl, která věnovali významní současní ukrajinští umělci. Výstava je prodejní a výtěžek půjde na nákup protéz pro matky, které v důsledku války přišly o končetiny, a také na podporu dětí, jež ztratily rodinu.

Jednou ze zúčastněných umělkyň je například i Solomija Kovtun, lékařka, která se stará o evakuované děti. Maluje, když má zrovna chvíli volno: umění je pro ni terapií, útěkem od děsivé každodenní reality.

Válku, kterou Rusko proti Ukrajině vede od letošního února, reflektuje řada vystavených děl – ať už přímo, nebo v druhém plánu. Neznamená to nicméně, že expozice jako celek působí depresivně, ba naopak, mnohé z exponátů vyjadřují naději, soudržnost a odhodlání. Součástí výstavy jsou i komentáře a zamyšlení umělců o válce.

„Konflikt trvá přes půl roku. Přinesl nezměrné utrpení a odstranit jeho dlouhodobé následky bude trvat desetiletí. Nyní je třeba pomáhat nejzranitelnějším – ženám, matkám, které v důsledku bombardování přišly o končetiny a nutně potřebují protézy. A také dětem bez příbuzných či domova. Výstavu se nám podařilo uspořádat i díky dobrým kontaktům na Ukrajině, které jsme si vytvořili během předchozí rozsáhlé pomoci tamním lidem i válečným uprchlíkům tady v Česku,“ říká Luboš Veselý, ředitel nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF), která pořádá expozici ve spolupráci s Kozytskyi Charity Foundation.

„Náš národ prodělává obrovské trauma. Ke zraněním a zvěrstvům dochází prakticky po celé zemi, velký boj svádějí i lékaři daleko od fronty, když jim přivážejí těžce zraněné civilisty. Desítky žen s malými dětmi přišly při bombardování o ruce či nohy. Fyzická i psychická rehabilitace ukrajinských matek je nesmírně důležitá,“ zdůrazňuje ukrajinský podnikatel a mecenáš umění Zinovij Kozyckyj, jehož nadace pořádá výstavu v rámci projektu My a svět.

Celkem se na Bořislavce představuje padesát děl od šestadvaceti umělců. Zájemci budou moci díla nakupovat přímo na místě i díky QR kódu. Výstava potrvá do 5. listopadu.

Podpořte Reportér sdílením článku