Čistě dámská expedice

Post Image

Čistě dámská expedice

Play icon
18 minut
Při procházce po ledovci Godwin-Austen do základního tábora sousední osmitisícovky, druhé nejvyšší hory světa K2 (masiv v pozadí).

foto archiv Kateřiny Mandulové

Češky, kterým se podařilo vystoupat bez pomoci kyslíku na některou ze čtrnácti osmitisícovek, bychom spočítali na prstech dvou rukou. Zatím poslední z nich je lyžařka a učitelka Karolína Grohová. Jako členka tříčlenné výpravy nejdříve zdolala Gašerbrum II a letos v červenci podnikla expedici, jaká se na české horolezecké scéně neobjevila několik desítek let: s Kateřinou Mandulovou se pokusila vylézt na dvanáctou nejvyšší horu světa Broad Peak.

Vyrůstala ve východočeském Dvoře Králové. Od čtyř let chodila do Sokola, jehož součástí byla i gymnastická průprava. Později se začala věnovat atletice, částečně pod vedením své maminky Jaroslavy Grohové – držitelky veteránského titulu mistryně Evropy v silničním běhu na deset kilometrů.

Tatínek pracoval u horské služby v Krkonoších. Když bylo Karolíně čtrnáct, přestěhovali se do Vrchlabí. Tady navštěvovala sportovní školu, závodila také na běžkách a se dvěma staršími bratry začala poznávat kouzlo skialpů. „Jsme od sebe všichni dohromady tři a půl roku, takže jsme tvořili takový gang,“ usměje se.

Jednou na Štědrý večer, bylo jí sedmnáct, podnikla skialpový výšlap s kamarádkou: „Vyrazily jsme v dešti a tmě a zabloudily jsme. Stály jsme v prudkém svahu a modlily se, ať hlavně nejsme na Červinkově muldě, což je vyhlášený lavinový svah. Kamarádka chtěla zavolat mému bráchovi, který už byl tehdy taky u horské, ale naštěstí tam nebyl signál. Ocitly jsme se totiž přesně tam, kde jsme být neměly, takže by se spustila velká záchranná akce. Nakonec jsme se v pořádku dostaly domů a u stromečku nám ke štěstí úplně stačilo, že jsme živé a zdravé.“

Karolína reprezentovala Česko jako běžkařka na dvou olympijských hrách (v Soči 2014 a v Pchjongčchangu 2018). Je i několikanásobnou mistryní republiky ve skialpinismu a v atletice (například v běhu na 3 000 metrů překážek). Souběžně s kolotočem tréninků a závodů v dresu Dukly Liberec vystudovala tamní pedagogický obor tělocvik–zeměpis. Dnes je třídní učitelkou páťáků na základce ve Špindlerově Mlýně.

Na vysoké hory si musela počkat. „Deset let jsem byla v reprezentaci, neměla jsem jediný volný víkend. Když jsem se chystala vylézt nějakou skálu, radši jsem to neříkala – pro trenéry to byl zbytečný risk,“ vzpomíná. Reprezentaci opustila na jaře 2018 a po necelém čtvrtroce vystoupala na skialpových lyžích na čínský vrchol Muztag Ata (7 546 metrů). O rok později se zúčastnila expedice do Peru a minulé léto si mohla odškrtnout svou první osmitisícovku Gašerbrum II.

Podpořte Reportér sdílením článku