České nobelovky

Karel Raška ve své pracovně.

Věda v opeře aneb Ceny Neuron.

Ceny Neuron se udílejí od roku 2009. Za tu dobu stejnojmenný nadační fond ocenil 87 vědců a vyplatil 100 milionů korun – s pomocí tuzemských mecenášů, kterých je aktuálně šest. Letos se tento největší svátek české vědy uskutečnil ve Státní opeře Praha.

Součástí ceremoniálu bylo uvedení hry Elegance molekuly, která pojednává o životě biochemika Antonína Holého. Autor a režisér Petr Zelenka před časem pro Reportér uvedl: „Devět z deseti Čechů nechápe, co Holý udělal. A mě zajímá, jestli můžeme být hrdí na něco, čemu vlastně nerozumíme. Na Leoše Janáčka jsme hrdí, protože ta muzika je krásná. Co se týče acyklických fosfonátů nukleosidů, je to těžší.“ Dodejme, že Holého látky se staly základem pro vývoj antivirotik, které léčí AIDS či žloutenku.

Firma, jež příslušné léky uvedla na trh, se jmenuje Gilead Sciences a sídlí v Kalifornii. Dnes v ní působí chomutovský rodák Tomáš Cihlář, který stojí za vývojem remdesiviru – přípravku, jenž zmírňuje příznaky nemoci covid-19 a urychluje léčbu. A právě on si odnesl jednu ze dvou letošních Cenu Neuron, přičemž prémii půldruhého milionu korun poslal zpět ve prospěch české vědy.

Druhým vyznamenaným byl „otec české epidemiologie“ Karel Raška (1909–1987). V roce 1945 osobně vedl záchrannou akci v koncentračním táboře Terezín, kde vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Spolu s kolegou Františkem Patočkou zde sepsal zprávu o brutálním zacházení se zajatými Němci, což vedlo k výměně vedení tábora a rovněž k odvrácení hrozby celostátní epidemie. Později se díky svému mezinárodnímu angažmá zasloužil o výrazné omezení výskytu pravých neštovic, černého kašle, záškrtu či dětské obrny.

Ceny Neuron se přidaly k mnoha výročním událostem, které se letos odehrály netradičně. Doufejme, že příští rok už nebude nutné oceňovat mozky bojující proti epidemiím a ceremoniál se vrátí k obvyklému formátu. Aplaus potřebují i experti z dalších oborů.

Podpořte Reportér sdílením článku