Chová se pěkně jako Masaryk

Post Image

Chová se pěkně jako Masaryk

Play icon
18 minut
Klára Moldová, česká učitelka v Chicagu.

foto archiv Kláry Moldové

Mezi dětmi krajanů, kteří přišli do Chicaga hledat svůj americký sen, udržuje Klára Moldová společně s dalšími kantorkami znalost češtiny a naší historie. Díky jejímu elánu nabírá donedávna skomírající Masarykova škola nové a nové žáky. Klára Moldová toho však dělá ještě mnohem více. A říká, že pobyt v Americe z ní udělal větší vlastenku.

Masaryk je v budově české školy v Chicagu, která nese jeho jméno, všudypřítomný.

Jeho siluetu s bradkou a kloboukem najdete u vchodu, z úst mu vychází bublina jako v komiksech a anglicky sděluje – „Ztráty a nálezy“: hned pod ní je totiž krabice plná zatoulaných penálů a lahví s vodou. Také nástěnka je pokryta výkresy s masarykovskou tematikou. Budoucí prezident je zobrazen u kovadliny se svaly a kladivem jako superhrdina Thor, což doplňuje nápis „T.G.M. se v mládí učil kovářem“. Tradičnější portrét je pak opatřen citátem „Nelhat, nebát se a nekrást“.

Snad nejvíce však zaujme nepodepsaný obrázek, na kterém je dětskou rukou napsáno: „Paní učitelka se chová pěkně jako Masaryk.“

Chválenou kantorkou je Klára Moldová, která instituci s více než stoletou tradicí posledních šest let vede. A to s nevyčerpatelným, opravdu masarykovským elánem, což se odráží v tom, že uvadající sobotní škola, která žila (či spíše přežívala) jen ze své dlouhé tradice, znovu rozkvetla. „Na konci roku 2012, když jsem do Chicaga přijela, chodilo do TGM nějakých 15 dětí, teď jich máme 85 a dalších 15 na čekací listině. Našich šest tříd nám nestačí, v září otvíráme novou,“ vyčísluje spokojeně. Rostoucí počty žáků nesvaluje na náhodu; bez zbytečné skromnosti je vysvětluje změnami, na jejichž provedení se podílela.

Návrat do minulosti

Při svém příjezdu jako kdyby Klára Moldová cestovala časem.

Podpořte Reportér sdílením článku