Dožít v Lánech. Zemanův poslední rok v úřadě
ReportJak stráví Miloš Zeman desátý, poslední rok svého prezidentství? V mnoha ohledech už nepůjde o politiku. Po překonání opravdu těžké zdravotní krize se například řeší, kde bude Zeman bydlet po odchodu z úřadu. Stavba jeho domu se vleče, ale Andrej Babiš mu údajně slíbil, že pokud bude zvolen prezidentem, může ještě nějakou dobu zůstat v lánském zámku. Zeman skutečně přestal pít, v jeho okolí už není žádný alkohol. A lékaři mu téměř jistě nedoporučí, aby jel kamkoli do ciziny, protože jeho zdraví je stále křehké.
Bylo to v říjnu 2021 a stalo se to v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Na přísně střeženém oddělení tu ležel prezident Miloš Zeman. Právě se zotavoval z kolapsu po selhání jater. V jednu chvíli dokonce hrozilo, že zemře. Ale lékaři nakonec pomohli Zemanovi – jak se říká – vstát z mrtvých.
Jenže onoho loňského října ještě nebyl z nejhoršího venku.
A pak se to stalo.
Miloš Zeman, připoután na lůžko a napojen na různé přístroje, si najednou zavolal ošetřující personál a ochranku. Podle lidí, kteří tehdy byli velmi blízko, jim s vážným výrazem na tváři sdělil: „Okamžitě vyhlaste pátrání po neznámém muži. Před chvílí tu byl a ohrožoval mě nožem.“
„Incident“ se ihned začal řešit. Avšak rychle se ukázalo, že šlo o planý poplach. Ve chvílích, kdy měl být u Zemana neznámý muž, byla u jeho lůžka jen manželka Ivana a právník Marek Nespala. Co řešili, není jasné. Ale každopádně Zemanova žena ani právník Nespala prezidenta neohrožovali ani u sebe neměli nůž.
Že Miloš Zeman viděl neexistujícího muže, bylo zjevně důsledkem dobíhajícího stavu selhání organismu poté, co mu načas vypověděla službu játra. V těle se produkovaly toxiny, které zasahovaly činnost mozku.
•••
Kolem Miloše Zemana je stále živo, jen se dnes toto dění do značné míry míjí s obvyklou agendou hlavy státu. S přibývajícím časem se okruhy témat, která se dnes na Hradě převážně řeší, zúžily na tři priority: na zdravotní stav prezidenta a na to, jak ho přemístit z místa na místo, třeba z Lán na Pražský hrad, případně jinam. A za třetí – což už je zcela mimoprezidentská agenda – se jedná o tom, kde bude Zeman po skončení mandátu bydlet.
Hlavní témata jeho desátého, posledního roku v úřadě se dají shrnout do jedné věty: Jde o to, aby prezident Zeman „přežil“ a aby se důstojně rozloučil s vrcholnou státnickou funkcí. Na nic jiného to alespoň v těchto chvílích nevypadá.
Samozřejmě se bude Miloš Zeman dál snažit hrát politické hry na domácí scéně. Toto nutkání ho určitě neopustilo, a pokud mu to zdraví dovolí, bude se chtít scházet s premiérem Petrem Fialou a řešit i to, na co nebude mít žádný reálný vliv. Stejně tak tuze rád zavítá do Poslanecké sněmovny, aby pronesl bojovný projev, v němž vyzve vládu a poslance, aby přijali prorůstový rozpočet nebo aby zvýšili daně. A také bude jistě zajímavé, jak nakonec rozehraje svou poslední šachovou partii ve hře o trůny, tedy koho nakonec podpoří jako svého možného nástupce.
•••
Než se dostaneme ke zdravotnímu stavu prezidenta, je nutno uznat jednu věc. S Milošem Zemanem je stále legrace. I v těch nejtěžších chvílích udělá vždy něco, co má potenciál velké stand-up komedie, kterou by mu záviděl i takový Lukáš Pavlásek.
Třeba situace, která se odehrála už v roce 2020. Tedy dlouho předtím, než ho speciální sanitka, která umí v případě potřeby fungovat jako mobilní jednotka intenzivní péče, loni v říjnu odvezla téměř v bezvědomí do Ústřední vojenské nemocnice. V roce 2020 byl Zeman ještě „zdatný Jura“, bez vozíku a s berlí v ruce.
Tak tedy. Jednoho dne roku 2020 Miloš Zeman zavelel, aby ho naložili do auta. „Pojedeme se podívat na stavbu,“ řekl prezident.
Miloš Zeman se těší už od roku 2019 na vysněný bungalov, který se rozhodl postavit v nové zástavbě na západním okraji Lán. Tedy kousek od svého současného „domova“ – zámku v Lánech, kde tráví většinu svého času, neboť tam má potřebné zázemí a klid na odpočinek.
„Mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov, v němž budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam také houpací křeslo,“ popsal novinářům Miloš Zeman své plány v době, kdy pozemek zakoupil. Ten pořídil v roce 2019 od místního podnikatele Josefa Hoška za 2,5 milionu korun. Jde o stavební parcelu o rozloze tisíc metrů čtverečných.
Budoucí Zemanovo sídlo stojí v ulici na kraji obce Lány, kde rostou nebo už vyrostly podobné novostavby.
V malém „lánském Beverly Hills“ tedy prezidentská limuzína zastavila a Miloš Zeman, jak popisují zdroje kolem Hradu, vystoupil. Udělal jen pár kroků, pak se zastavil a začal bedlivě zkoumat „svou stavbu“. Kochal se. A spokojeně pokyvoval hlavou. „Hm, tak nám tu domeček krásně roste,“ řekl spokojeně, když před sebou viděl rozestavěnou hrubou stavbu.
Zemanův spolupracovník, který byl v tu chvíli s ním, mu ale sdělil: „Pane prezidente, omlouvám se, ale tohle není váš dům. Vaše stavba stojí vedle.“
Teprve v tu chvíli Miloš Zeman pochopil, že zíral na cizí stavbu. Pootočil se a uviděl svůj „vysněný bungalov“. „Aha. Domeček se tedy bude teprve stavět,“ poznamenal prezident sklesle. Na Zemanově pozemku v té době ještě nic nestálo. Bylo tam pusto. Byl to jen trochu rozrytý pozemek připravený na stavební práce. Miloš Zeman pak zaplul do limuzíny a odjel.
•••
Později posílal Miloš Zeman své spolupracovníky, aby mu stav rozestavěnosti „bungalovu“ fotili a ukazovali. Ještě v listopadu 2021 prezident věřil, že do března 2023, kdy skončí jeho prezidentský mandát, se rovnou přesune do nového „bungalovu“. „Doufám, že mezitím už bude hotový můj domeček, tedy bungalov, který je shodou okolností také v Lánech,“ řekl Miloš Zeman 5. listopadu 2021. „A poté jako šťastný penzista odejdu do důchodu,“ dodal prezident v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Jenže stavba jde pomalu. Podle zákulisních informací stojí za zdržením změny, k nimž v průběhu doby dochází v projektu zejména ze strany manželky Ivany Zemanové.
Stavba bungalovu měla přitom začít už v květnu 2020. Ale nezačala. Původní předpoklad tehdy byl, že se malý bungalov postaví rychle a na konci roku 2020 už bude stát.
Jenže v březnu 2021 byla na pozemku necelá hrubá stavba. A začátkem roku 2022 nebyl projekt ještě zdaleka dokončen.
Novináři, kteří rozestavěnou nemovitost nafotili, navíc upozornili, že jde o rozlehlejší stavbu, než se původně uvažovalo. Což bylo v rozporu s původním tvrzením Miloše Zemana, že „má v plánu vybudovat bungalov, protože na vilu si nenašetřil“. Připomeňme si, co k tomu v květnu 2020 řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Pan prezident rozhodně netoužil po tom, aby byla vybudována nějaká vila nebo rodinný domek. Bungalov se ukázal jako vysoce optimální a je to pro pana prezidenta a pro celou jeho rodinu velmi komfortní ubytování,“ prohlásil Ovčáček.
„Jak je vidět na první pohled, Miloš Zeman ze svého záměru ustoupil. Bungalov je totiž ve své definici přízemní dům, nikoli patrový. A stavba v Lánech se tyčí do výšky a už teď má zřetelné poschodí,“ upozornila již v březnu 2021 TV Nova. A deník Blesk 13. února 2022 ukázal rozestavěnou stavbu realitním makléřům a architektům, kteří se shodli, že „k bungalovu na důchod“ to má hodně daleko. Užitná plocha je podle odhadu makléřů 300 metrů čtverečních. A náklady na výstavbu se podle nich mohou vyšplhat na 10 až 14 milionů korun. „Hodnota celé stavby včetně pozemku, pokud by se na dnešním realitním trhu prodávala, bude cca 20 až 25 milionů korun,“ řekl Blesku makléř Daniel Kotula. Jeho odhad potvrdil i další makléř, Jiří Šimon, který budoucí nemovitost nacenil na 25 milionů.
Oslovení architekti se shodli, že půjde o plnohodnotný rodinný dům. „Je pravda, že jsem od pana Zemana čekal spíše něco ve stylu podnikatelského baroka devadesátých let, takže jsem spíše lehce pozitivně překvapen. Ale mluvit o tomto objektu jako o bungalovu je přece jen trochu zavádějící,“ řekl Blesku architekt Štěpán Toman.
Do projektu – jak již bylo řečeno – se totiž vložila první dáma Ivana Zemanová. Té připadal bungalov malý, a proto podle důvěrných zdrojů časopisu Reportér zvyšovala nároky. Chtěla tam mít víc místností. V rodinném domě chce žít i se svou matkou a ráda by, aby tam měla své zázemí i její dcera Kateřina.
Ivana Zemanová, ačkoli to nevypadá, je poměrně přísná a cílevědomá. A často si prosadí svou. I za cenu rozepří s nejbližšími. Od roku 2013 se pod ní na Hradě vystřídalo na třicet lidí. Ivana Zemanová se s nimi neshodla nebo od ní spolupracovníci – včetně bodyguardů, řidičů či úředníků a úřednic – raději sami odešli. Ivana Zemanová nemá na Hradě moc přátel. Žije v Lumbeho vile pod Pražským hradem a i s Milošem Zemanem se vídá jen velmi sporadicky. Na pozici bývalé první dámy bez hradního servisu se ale připravuje systematicky. Před dvěma lety se dokonce přihlásila do autoškoly a dělala si řidičák, aby si mohla v civilním životě vystačit sama.
Jenže tohle všechno vedlo k tomu, že se možná nestihne dům v Lánech postavit do března 2023. A Miloš Zeman se dal slyšet, že v takovém případě by ze všeho nejraději zůstal na zámku v Lánech.
„Chtěl bych dožít v Lánech,“ vyjádřil přání před svými spolupracovníky Miloš Zeman. Jediný z kandidátů na příštího prezidenta, u něhož má již jistotu, že by ho v Lánech nechal i po skončení mandátu, je Andrej Babiš. „Ten mu to už slíbil,“ řekl Reportéru zdroj blízký Hradu.
•••
Pokud jde o prezidentův zdravotní stav, lze podle jeho spolupracovníků říct, že Miloš Zeman loni v říjnu přežil svou smrt. A on sám si je toho vědom. Na veřejnosti to ale takhle dramaticky nikdy nepřizná.
Přitom z jeho slov pronesených před jeho nejbližšími vyplynulo, že „už byl u převozníka, který ho vezl na druhý břeh“. Připouští, že o sobě vůbec nevěděl.
Hrad i prezident uznávají, že lékaři z ÚVN odvedli výtečnou práci. A jen díky nim může Miloš Zeman opět vykonávat funkci prezidenta. Pokud půjde vše dobře a nevyskytnou se nenadálé komplikace, čeká prezidenta vždy po třech měsících takzvané pročištění krve. Aby se mu z těla odbouraly toxické látky.
Zeman je od říjnového pobytu v nemocnici napojen na umělou výživu. A zřejmě bude přijímat potravu tímto způsobem už do konce života. Výživu přijímá díky sondě v oblasti břicha.
Prezident to přiznal už i veřejně. „Dostávám umělou výživu přímo žaludeční sondou a myslím, že mi to pomáhá,“ řekl Zeman v lednu 2022 v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.
Během oběda si sice něčeho klasického zobne, ale to jen aby se neřeklo. Z potravin jí nejvíce ovoce, které přitom dříve nesnášel.
V Ústřední vojenské nemocnici strávil Miloš Zeman koncem loňského roku celkem šestačtyřicet dní. Po propuštění na vlastní žádost se kvůli onemocnění covidem-19 nakrátko vrátil, ale po zbytek izolace pobýval v Lánech. A tam také trávil veškerý svůj čas i v následujících týdnech.
Těžké selhání organismu, které prezident prodělal, se podepsalo i na jeho psychice, motorice a řeči. Ještě v ÚVN ho údajně museli učit znovu mluvit. Do nemocnice za ním podle zdrojů magazínu Reportér chodil specialista na logopedii. Krátce po kolapsu nemluvil souvisle.
Ještě 26. prosince 2021 to bylo znát, měl problém pronést svůj tradiční vánoční projev. Na několika místech mu nebylo dobře rozumět a občas vyslovil zmatené výrazy. Třeba místo slova sebevrah řekl „sebehrach“, smrt vyslovil jako „strt“ a namísto odborníkem řekl „udvorníkem“. Měsíc nato však poslal zdravici čínskému lidu k čínskému novému roku a tady už nechyboval. Mluvil srozumitelně.
Lékaři mu také museli cvičit paměť, aby mu „nahodili vzpomínky“. Svolili proto, aby za ním na návštěvu do ÚVN přišel někdo, koho v minulosti dobře znal. Proto umožnili, aby ho u lůžka navštívili třeba ombudsman a někdejší spolustraník z ČSSD Stanislav Křeček nebo exprezident Václav Klaus, jehož Zeman považuje za svého osobního přítele. Šlo o to, aby je poznal a aby se mu při jejich rozhovorech vybavila vzdálená minulost a společné prožitky.
•••
Vzhledem k dlouholetému životnímu stylu Miloše Zemana je to k neuvěření, ale prezidenta nemoc změnila natolik, že přestal pít alkohol. Ten byl také spouštěčem jeho zdravotních problémů.
Celoživotní holdování alkoholu a nezřízená životospráva vyústily ve dvě nejvážnější nemoci. První nemoc prezident veřejně přiznává. Je to neuropatie nohou v důsledku cukrovky, která ho nakonec odkázala na vozík. Při tomto onemocnění pacienti ztrácejí cit v dolních končetinách.
Druhý problém se týká jater. Zeman odmítá říct, na co přesně mu lékaři přišli během loňské hospitalizace, ale odborná veřejnost se shoduje na tom, že jde o chronické onemocnění jater – s největší pravděpodobností se jedná o cirhózu. „Aby bylo jasno, pacient má chronické jaterní onemocnění,“ řekl v listopadu člen Zemanova lékařského konzilia profesor Pavel Pafko Radiožurnálu. Na otázku moderátora, že jsou spekulace, že jde o cirhózu, pak Pafko odpověděl: „Ano. Ano. Takže všechno je jasné.“
Miloš Zeman přitom ještě těsně před říjnovým kolapsem alkohol pil – tak, jak to dělal na denní bázi desítky let. A přestože ho lékaři v poslední době od alkoholu odrazovali, on je neposlouchal a víno, cinzano nebo pivo během dne od svých lidí na Hradě i v Lánech vyžadoval.
V prosinci 2019 si z prognóz, že by taky nemusel svůj mandát dokončit, dělal legraci. Zeman tehdy dostal dotaz, zda se cítí na výkon funkce až do března 2023. „Vaši kritici letos s ještě větší intenzitou začali doufat, že svůj mandát nedokončíte,“ řekl mu novinář z Parlamentních listů, proč se na to ptá. „Ve středu jsem se vážil a opět jsem přibyl jeden kilogram. Doufám, že do roku 2023 svým oponentům ukážu tlusté bříško,“ reagoval tehdy Zeman.
Jenže od té doby to šlo s jeho zdravotním stavem z kopce. Hubl, nejedl a často a stále pil jen alkohol. Jeden čas, kdy měl dlouhotrvající nechutenství, mu jeho personál v Lánech ochucoval pudink pár kapkami alkoholu. Teprve pak ho prezident snědl. Byla to zoufalá snaha udržet prezidenta v kondici, aniž se hledělo na dlouhodobý problém s jeho zdravím, které podceňoval zejména on sám.
Teď je Miloš Zeman čistý jako lilie. Tedy pokud jde o alkohol. Léčba nastavená v ÚVN zabrala a zlepšila jeho stav natolik, že Zeman neprotestuje a životosprávu dodržuje.
Proti alkoholu dokonce existuje v Lánech pojistka. Personál zámku dostal pokyn, aby všechny lahve schoval nebo odvezl pryč. Na zámku v Lánech tak údajně podle jeho spolupracovníků nyní není žádný alkoholický nápoj. I v kuchyni je problém sehnat rum, který se občas používal do přípravy dezertů.
Na nedostatek alkoholu v Lánech upozornila „externí návštěvníky Lán“ náhoda. Stalo se to v den, když prezident přijímal v Lánech kandidáty na ministra nové vlády Petra Fialy. Jeden z ministrů přišel do salonku, kde čekal na přijetí, a působil hodně nervózně. Téměř se třásl. Zemanovi spolupracovníci za ním přišli a zeptali se ho, zda nepotřebuje pomoc. Mysleli si, že je před setkáním se Zemanem jen nervózní. Jenže ministr se jim svěřil, že když přijížděl do Lán a míjel Hradní stráž, vzpomněl si na své nepříjemné zážitky ze základní vojenské služby, což mu přivodilo úzkost. Během vojenské služby totiž ministra šikanovali a uniformy Hradní stráže mu to připomněly.
„Třeba pomůže štamprle,“ řekl ministrovi jeden z pracovníků Lán a ministr souhlasil.
Jenže trvalo dost dlouho, než se nějaký alkohol našel. Byl až v jedné skříňce v kuchyni a šlo o tuzemák. Ministr jím nepohrdl. Pomohlo mu to. Pak se uklidnil.
Prezidentovi se dnes dokonce nesmí dávat v Lánech ani na Hradě nic, co by mu jen trochu připomínalo – byť jen vůní – alkohol. A to ani pralinky nebo třeba višňovou bonboniéru s likérem.
•••
Ačkoli prezident veřejně vyjádřil přání odjet ještě do konce svého mandátu do Číny, lékaři jsou připraveni mu takovou cestu výslovně zakázat. Prezidentův stav je stále křehký a takto náročnou cestu by podle nich nezvládl. Podle názoru jeho spolupracovníků, s nimiž Reportér hovořil, těžko podnikne jakoukoli zahraniční cestu. Natož do Číny.
Je pravda, že se Miloš Zeman snaží nabrat sílu. Dokonce má hodiny rehabilitace.
Pokouší se i chodit. „S pomocí hole a pomocí jednoho bodyguarda – hůl v levé ruce a bodyguard mě drží za pravou ruku a jsem potěšen, že několik kroků už udělám,“ řekl prezident v lednu 2022 v rozhovoru pro Frekvenci 1.
„Ujde pár kroků. A padne za vlast. Je to pro něj velká námaha. Vstane s pomocí, jde s pomocí, ale pak je zadýchaný a zpocený. Ujde tak dva tři metry, víc nedá,“ řekl zdroj, který je s detaily rehabilitační péče prezidenta seznámen.
Komplikace může Zemanovi způsobit i nízký krevní tlak, jímž trpí a který může způsobovat závratě a mdloby. I proto s ním – pokud se vzdálí z Lán – jede vždy zdravotní sestra. Aby byla při ruce, kdyby se něco stalo. Miloš Zeman nicméně zvládne popojet na vozíku. To mu problém nedělá. Už si na něj zvykl a bere ho s nadhledem.
Když přijel v pátek 18. února 2022 do sněmovny, aby promluvil k poslancům, řekl na přivítání šéfce Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové: „Dobrý den, paní předsedkyně, přijel k vám na návštěvu invalida a přivezl vám kytičku.“
Na vozíku ale nesmí strávit celý den. Nejlépe mu je, když leží v posteli. Jeho představy o zahraničních cestách krotí lékaři, kteří by byli nejraději, aby i pouhý převoz z Lán na Pražský hrad probíhal vleže v sanitce. Nikoli vsedě v prezidentské limuzíně.
•••
S cestováním letadlem jsou obecně problémy. Ve vládním speciálu, v němž létal do ciziny, stejně jako další ústavní činitelé, to nejde. Pro vozíčkáře tam není dostatek místa a pohodlí. V první polovině roku 2021 tak letěl Miloš Zeman jen dvakrát: do Vídně a do Bruselu. V září, asi měsíc před kolapsem, to zkoušeli armádním letounem CASA. Tehdy odletěl Zeman do Brna na zahájení školního roku.
Naložení a vyložení z letadla byly ale pro Zemana bolestivé. Žádal proto, aby se to vyřešilo jiným způsobem. Armáda se od té doby snaží získat speciální zařízení, které zvedá vozíčkáře do letadla. Výběrová řízení na zvedací plošinu, takzvaný ambulift, ale už třikrát ztroskotala.
Ministerstvo obrany proto 8. února 2022 vypsalo v pořadí již čtvrtou nabídku na pronájem ambuliftu, jehož pomocí může hlava státu nastoupit „důstojnou cestou“ do letadla.
„Dvě předchozí výběrová řízení byla uzavřena, aniž by některá firma podala nabídku. Poslední, tedy třetí výběrové řízení, bylo zrušeno před ukončením termínu z důvodu nutnosti upřesnit specifikaci zakázky,“ řekl Reportérovi Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.
„Pro úplnost je ještě nutno dodat, že se nepožaduje zhotovení, respektive výroba prostředku, ale jeho pronájem,“ dodal Caletka.
Miloš Zeman chce letos navštívit alespoň některá krajská města. Usiluje zejména o cestu do Ústeckého kraje, kde měl vždy velkou voličskou základnu.
•••
V čem se ovšem Miloš Zeman nezměnil, je jeho touha po pomstě. Jakmile se vrátil v prosinci 2021 zpět do politické hry, když se začal po náročné hospitalizaci scházet s jednotlivými kandidáty na ministry Fialovy vlády, začal si vyřizovat účty s každým, kdo o něm nehezky mluvil právě tehdy, když byl v nemocnici. Tehdy se v politice začalo mluvit o aktivaci paragrafu 66, jehož přijetím by přešly pravomoci nemohoucího prezidenta na ostatní ústavní činitele.
Zdroje z české politiky říkají, že nejvíc to u Zemana schytal ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN. Ten první dny po převozu Zemana do ÚVN začal zpochybňovat Zemanův stav na základě „různých zpráv, které se šířily v parlamentu“. Miloš Zeman považoval Gazdíka a předsedu Senátu Miloše Vystrčila za strůjce „puče“, který ho měl připravit o pravomoci. (K aktivaci článku 66 nakonec nedošlo.)
Když Zeman v prosinci 2021 mluvil v Lánech s Gazdíkem, griloval ho svým pověstným způsobem.
„Tak jak vás mám oslovovat, pane Gazdíku?“ řekl Zeman.
Gazdík na to reagoval přátelsky: „No, vždycky jsme si přece tykali… Říkali jsme si Petře, Miloši…“
„No jo, ale vy jste se často na mou adresu vyjadřoval nevhodně a působil jste na ostatní zákonodárce, jako byste mě nejraději viděl už na lafetě. To od vás nebylo hezké. Byl to od vás hyenismus,“ řekl prezident.
Gazdík údajně čekal, že Zeman nakonec obměkne a řekne mu „pane ministře“. Ale Zeman rozhodl jinak. „Tak, pane poslanče Gazdíku, přeji vám na ty čtyři roky hodně štěstí,“ řekl Zeman.
Petr Gazdík odmítl, že by ho prezident ponižoval. (Reportérovi přitom Zemanovo chování vůči Gazdíkovi popsal jeho stranický kolega.)
„Já jsem nebyl ministr, byl jsem poslanec a on mě oslovoval pane poslanče,“ řekl Gazdík. Na otázku, zda si v minulosti se Zemanem tykali, Gazdík odpověděl: „Omlouvám se, ale k tomu bych se nerad vyjadřoval. To je naše osobní věc.“
•••
Na lidi, kteří jsou na Hradě nebo v Lánech jen jako příležitostní hosté, může působit atmosféra v úřadu prezidenta zvláštně. Na některé politiky to dělá dojem, jako by se tam ocitli – diplomaticky řečeno – „v jiném světě“.
Když čekal na přijetí u Zemana ministr vnitra Vít Rakušan, prošel kolem něj tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Rakušan ho pozdravil, ale Ovčáček ze sebe vyhrkl: „Pozdrav Pán Bůh.“ To ministra podle očitých svědků udivilo.
Nad Ovčáčkem se na Hradě během kritické doby, kdy ležel prezident v ÚVN, stahovaly mraky. Ovčáček proslul tím, že v těch nejtěžších chvílích poskytoval médiím falešné informace, které budily rozpaky i u Zemanových blízkých. Třeba když sdělil, že se má prezident dobře a že poobědval meruňkové buchty a vinnou klobásu. I přesto, že Miloš Zeman v tu chvíli bojoval o život.
Ovčáček také publikoval na svém twitterovém účtu žalmy, čímž přiléval olej do ohně debatám o blížícím se konci Miloše Zemana. Po publikování žalmů vybuchl i vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář, nejvěrnější Zemanův spojenec. A Ovčáčka káral. „Co to tam dává za nesmysly,“ zaburácel na jedné neformální poradě Mynář. Ovčáček se musel krotit. A je pravda, že se od té doby téměř nevyjadřuje.
V prosinci 2021 se pak Ovčáček „vyznamenal“ jinak. V den, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Petra Fialy, se Jiří Ovčáček na soukromé párty opil. Vznikl z toho veřejný skandál, neboť jeden z taxikářů, který ho pak večer vezl podnapilého domů, s ním měl konflikt. Ovčáček údajně odmítal zaplatit přemrštěnou cenu za odvoz. Opilého ho pak odvezla záchranka do nemocnice.
Ovčáček se pak veřejně omluvil s tím, že byl pod velkým tlakem i kvůli prezidentově zdraví. A ten nad ním hůl rozhodně nezlomil. Přesně v duchu svého starého životního stylu, Miloš Zeman shovívavě prohlásil, že „občas je potřeba upustit páru“.
A podle svých blízkých Miloš Zeman na Ovčáčkovi naopak ocenil, že se dokázal opít, „takže je z něj konečně chlap“.
Ovčáček se nicméně po svých faux pas už na tenký led nepouštěl. V únoru 2022 odmítl odpovědět na otázky serveru Seznam Zprávy k případu skartace zprávy tajné služby BIS o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí ruští agenti GRU. „Je poněkud větrno, že?“ reagoval Ovčáček na dotazy.
„Pozdrav Pán Bůh“ tentokráte vynechal.
•••
Miloš Zeman v mnoha ohledech zůstává svůj i po návratu z nemocnice. Třeba v případě Číny od něj určitě nečekejme ústupky. Jeho zdravice k čínskému novému roku ve znamení Tygra, která obletěla svět, dává tušit, že se neprobral z čínského snu ani v zázračné Ústřední vojenské nemocnici.
Miloš Zeman bude hrát i nadále své domácí politické šachy, občas bude ve svých projevech stejně „žlučovitý“ a bude si vyřizovat účty s těmi, kdo mu neprojeví loajalitu či náklonnost.
A možná se nakonec opět zlepší i jeho vztahy s Andrejem Babišem. Jejich mocenský pakt a vzájemné sympatie přestaly chvíli fungovat poté, co prezident ležel na ARO v Ústřední vojenské nemocnici. Andrej Babiš (ANO) tehdy coby dosluhující premiér kritizoval vedoucího kanceláře prezidenta Vratislava Mynáře za „neadekvátní a nepřijatelné aktivity“ a vyzýval ho k rezignaci.
Mynář tehdy přes nesouhlas lékařů přivedl k lůžku nemocného Zemana předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby podepsali svolání schůze sněmovny. Byl to skandál, neboť to vypadalo, jako by Zeman nebyl při plném vědomí a dělal jen to, co mu řekne Mynář.
Jenže Babiš už zřejmě nyní cítí, že by Zemana mohl potřebovat v boji o Hrad. Tedy pokud se Babiš nakonec rozhodne kandidovat na prezidenta – což tak přinejmenším v lednu a únoru vypadalo.
Silná slova a boj proti Mynářovi jsou tak pryč. V pátek 18. února 2022, když Zeman pronesl před poslanci projev k rozpočtu, Andrej Babiš prohlásil: „Obdivuju pana prezidenta za to, v jaké je formě. Vtipný, trefný, vybavený argumenty, půl hodiny mluvil spatra. Opět se mi při jeho projevu vybavilo, jak ho před koncem minulého roku někteří senátoři a poslanci vládní koalice chtěli zbavit úřadu. Neskutečné.“
Pokud se ovšem Miloš Zeman vrací v určitém slova smyslu do starých kolejí, zásadním rozdílem zůstává již zmíněný alkohol.
Jestli prohibice v Lánech vydrží, půjde v březnu 2023 do důchodu muž, který už nikdy neprohlásí to, co pronesl v roce 2015 při oceňování vinařů. „Smrt abstinentům a vegetariánům,“ řekl tehdy Zeman při přípitku na Hradě.
Spoluautorka Veronika Kučíková studuje žurnalistiku, je stálou spolupracovnicí magazínu Reportér.