Kapitalismus se sexuální tváří

Ilustrační foto Profimedia.cz

"Z práce bylo vyhozeno víc generálních ředitelů kvůli porušení firemních etických pravidel než kvůli špatným ekonomickým výsledkům."

V květnu spouštěl horkou linku pro oběti sexuálního obtěžování na pracovišti, začátkem listopadu sám letěl.

Správní rada společnosti McDonald’s, jedné z největších a nejznámějších na světě, neváhala vyhodit velmi úspěšného šéfa kvůli porušení etického kodexu: navázal vzájemně „souhlasný“ vztah s jiným zaměstnancem. Firma to oznámila právně uhlazeným a bezpohlavním jazykem. Z kontextu však vyplývá, že generální ředitel měl milostný vztah s jinou zaměstnankyní, což vnitřní pravidla firmy zakazují. V e-mailu zaměstnancům ředitel porušení kodexu potvrdil a označil to za svou chybu.

Vyhazov nejvyššího šéfa McDonald’s Stephena Jamese Easterbrooka je hned z několika důvodů velkou událostí. Pro ředitele to může být „chyba“ až za tři čtvrtě miliardy korun: taková je hodnota balíčku manažerských výhod, který mu v případě porušení kodexu nemusí firma vyplatit. McDonald’s propustil jednoho z nejúspěšnějších šéfů ve své historii, kterému se podařilo během čtyř let zdvojnásobit hodnotu firmy; tedy o stovky miliard korun.

Správní rada, zdá se, nemohla jednat jinak. McDonald’s již nyní čelí několika desítkám soudních sporů kvůli sexuálnímu obtěžování na pracovišti. Hnutí MeToo, které začalo několika mediálně viditelnými případy obtěžování a sexuálního vydírání, pokročilo do další fáze. Velké firmy se snaží nařčením předcházet, omezují „dobrovolné“ vztahy v práci a za porušení takového pravidla nebudou váhat vyhodit i nejvyššího šéfa.

Změna v přístupu byla patrná již loni. Z práce bylo vyhozeno víc generálních ředitelů kvůli porušení firemních etických pravidel než kvůli špatným ekonomickým výsledkům. Podle analýzy PwC k tomu v 2 500 nejvýznamnějších společnostech došlo poprvé za devatenáct let, co tato konzultantská společnost důvody vyhazovu sleduje.

Podpořte Reportér sdílením článku