Ivan Bartoš: Podnikatele bychom měli za zásahy odškodnit

Post Image

Ivan Bartoš: Podnikatele bychom měli za zásahy odškodnit

Play icon
15 minut

foto Tomáš Binter

Dospěli jsme do věku, kdy máme syny a dcery, jimž chceme předat zemi v dobrém stavu, říká premiérský kandidát koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš v rozhovoru pro Reportér Radiopodcast. Za klíčové kroky považuje zastavení zadlužování, rozběh bytové výstavby a řešení exekucí. Učitelům slibuje pravidelné zvyšování platů a podnikatelům kompenzace za uzavřené provozovny v době covidu.

Jste kandidátem vaší koalice na funkci předsedy vlády. Pokud byste uspěl, co by měly být tři nejdůležitější kroky vaší vlády v prvním roce fungování?

Zcela zásadní je zastavení zadlužování. Je potřeba velmi výrazně proměnit rozpočet proti tomu, jak s ním pracuje současná vláda. Zároveň očekáváme poměrně masivní přísun peněz z Evropské unie, a je potřeba nastavit pravidla tak, aby jejich využití bylo poctivé a efektivní. První věcí je tedy náprava ekonomiky, to je alfa a omega.

Co je okamžitá priorita číslo dvě?

Bude potřeba napravit stavební zákon. V té podobě, jak prošel sněmovnou, nepovede k tomu, aby se rychleji stavělo, dokonce naopak. Máme problém s dostupností bydlení i s rychle rostoucími cenami nemovitostí. A s novým stavebním zákonem by nás mohl čekat zásadní problém s výstavbou obecně a bytovou výstavbou obzvlášť.

Celý rozhovor ze série Reportér Radiopodcast si můžete poslechnout zde.

A třetí naléhavý problém k řešení?

Situace kolem exekucí. I kvůli covidové krizi se lidé propadají do problémů ještě hlouběji. To je potřeba řešit, prosadit úpravu exekučních pravidel a smysluplný systém oddlužení. A vyplatilo by se to i státu. Lidé v exekucích jsou dnes často mimo oficiální zaměstnání, protože by jim stejně nezbývalo více než nezabavitelné minimum. Pokud by se alespoň sto tisíc z nich vrátilo do pracovního systému, přinášelo by to státu do rozpočtu přibližně patnáct miliard. Vidím ale ještě další okamžitou prioritu.

Dva přišli, třetí ne

Která to je?

Už zmíněný systém rozdělování a kontroly evropských peněz. Evropská komise bude po minulých zkušenostech speciálně u Česka velmi přísně zkoumat, jak se s těmito penězi nakládá. Pokud by to nebylo v pořádku a náklady na projekty z Národního plánu obnovy by musel nést český stát, byl by to velký průšvih. Proto je potřeba ten systém pečlivě nastavit a dobře kontrolovat.

Máte představu, co všechno role předsedy vlády obnáší? Jste na to připraven? A lze se na to vůbec nachystat?

Podpořte Reportér sdílením článku