Inovátoři: Z kanclu na surf a zase zpátky

Byznys

Vezmete oddělení firmy nebo rovnou celou kancelář a přesunete všechny na měsíc ze studené Prahy někam k moři s vlnami. Surf Office Petera Fabora zařídí ubytování, kanceláře i sportovní vyžití a večírky. Takzvaný company retreat u nich využívají firmy z celého světa.

Peter Fabor pracoval jako designér ve firmě Avast, která vyrábí antivirové programy. Práce ho bavila. Co ho ale deprimovalo, byla zimní Praha – pro něj příliš ponurá, studená. Přišlo mu, že se tu dá jen chodit do práce a pak večer na pivo, dennodenně, pět šedých měsíců v roce. Pro kluka, co miloval surfování, to bylo ubíjející.

„Většina mojí práce spočívala v sezení u počítače. S kolegy jsem komunikoval hlavně mailem nebo jsme si volali. A tak jsem šel za šéfem s návrhem, že bych rád pracoval z Kanárských ostrovů a že to bude vlastně stejné, jako bych seděl o patro níž,“ vypráví dnes jednatřicetiletý Fabor. 

Šéf kývl a ajťák původem z Bratislavy tak před čtyřmi lety odletěl do tepla. Odpracoval tam nejproduktivnější dva měsíce, jaké kdy v Avastu měl. „Samozřejmě i proto, že mi nikdo nevěřil, že se nebudu celý den flákat na pláži, jsem se snažil. A hlavně mi pomohla změna, naplánoval jsem si pracovní režim podle sebe, netrávil hodiny v metru...“ 

 

Tak se začal rodit Faborův vlastní projekt jménem Surf Office. Chtěl zprostředkovat změnu prostředí i ostatním – takzvaným digitálním nomádům, kteří výpravy kombinují s prací on-line. Nejčastěji to bývají právě lidé z IT, ale i třeba copywriteři, kreativci z reklamek, účetní, manažeři. Biblí jejich životního stylu bývá knížka Čtyřhodinový pracovní týden Tima Ferrisse a jednou z výhod krom cestování je i to, že můžou žít někde, kde nemají tak vysoké náklady.

Dařilo se, postupně za ním jezdilo čím dál víc lidí; po devíti měsících tak dal u Avastu výpověď. „Práce mě bavila, nebylo to lehké rozhodování, ale aby mě Surf Office živila, bylo třeba se jí věnovat na plný úvazek.“ Otevřel druhou pobočku v Kalifornii, třetí v hlavním městě Portugalska, kde dnes pobývá nejčastěji. Přece to na pohodlné uživení  stále nestačilo. „Pochopil jsem, že idea digitálního nomádství je nabubřelá. Že většina těchto lidí jsou spíš cestovatelé, co si pod pojmem práce představují psaní blogu pár desítek minut denně. Těch, co vážně pracovali a potřebovali moje služby, zas tolik nebylo.“ A tak se místo na jednotlivce začal loni zaměřovat na celé firmy a na takzvaný company retreat. Od loňského roku jim zařídí celý přesun: ubytování i kanceláře podle jejich požadavků, surfování i zábavu. Cena se odvíjí od místa – tedy Kanárských ostrovů, Barcelony, Malagy, Madeiry nebo Lisabonu –, dále od sezony a délky pobytu.

„Firmy přesun většinou využívají buď kvůli nějakému inovačnímu impulzu, vymýšlejí nové projekty, nebo to vnímají jako teambuilding a lákadlo pro zaměstnance,“ popisuje. Klienty má hlavně z USA, Německa, Velké Británie.

Od loňska dosud company retreat využilo dvacet firem – od startupů po velké americké společnosti, největší tým byl šedesátičlenný. Letos už měli firem deset, průměrně padesátičlenných. Třeba Automattic, tvůrce redakčního systému Wordpress, na kterém funguje třetina webových stránek světa, nebo kanadskou e-commerce společnost Shopify.

Surf Office hledá ubytování na míru každé firmě, protože požadavky bývají odlišné. „Takže kapacity máme vlastně nekonečné, stejně jako tým – mám čtyři stálé zaměstnance a zbytek najímám dle potřeby,“ vysvětluje Fabor. S tím, že se postupně rozrostou, počítá. „Teď se aktivně nepropagujeme, reagujeme jen na toho, kdo se sám ozve. Mým letošním cílem je třicet firem, potřebuji nastavit, aby vše skvěle fungovalo, a za rok klienty zdesetinásobit nebude problém,“ předvídá Fabor. Budoucnost práce mimo kancelář vidí nadějně – trend zatím skutečně vypadá tak, že zaměstnání na dálku, kdy na pracoviště docházíte jen pár dní v týdnu nebo vůbec, rostou.

 

 

Další články z tématu o Inovátorech:

Inovátoři: U taxíků s technologií jde stejně nejvíc o lidi

Inovátoři: Úplně šťastnej mistr zvuku

Inovátoři: Přišla doba kartonová

Inovátoři: Slet virtuálních kouzelníků

Inovátoři: Miminka na síti

Inovátoři: Nápady táhnou

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama