Palacký a unavený muž

10. září 2018

Základní kámen pomníku byl položen u příležitosti stoletého výročí od narození Františka Palackého. Autor fotografie a první český filmař Jan Kříženecký se narodil před 150 lety a před 120 lety vytvořil svůj první hraný film. Dost už ale čísel a pojďme prozkoumat na svou dobu neobyčejně moderní snímek.

Svému buditeli a vůdci vzkříšený národ. Tak zní nápis na pomníku se sedícím mužem, pod nímž sedí muž. Oním kamenným mužem je František Palacký, ale kdo je člověk pod ním? A k čemu slouží kastról u jeho pravé nohy?

Základní kámen pražského pomníku Františka Palackého vyprojektovaného u novoměstského vyústění Palackého mostu na Palackého náměstí byl položen u příležitosti stoletého výročí narození Palackého v roce 1898.

Na snímku Jana Kříženeckého – fotografa a tvůrce prvních českých hraných filmových klipů – odpočívá pod pomníkem historiografa a politika dělník, který má právě pracovní pauzu; opodál leží kastrol od jídla.

Unavený muž pod pomníkem Františka Palackého, rok 1912

Jan Kříženecký

Kříženecký si všiml kontrastu mezi strnulou sochou a živým člověkem a jako autor filmových veseloher byl jistě schopen ironického nadhledu. Vzniklo půvabné napětí mezi zobrazením velikána a prostého jedince.

Není to tuctová fotografie. I když další figury sousoší autorské dvojice Sucharda – Dryák přímo nevidíme, můžeme tušit, že v skrytu je přítomná i Čechie, Historie, Génius historie a Hlasy dějin, kterým Palacký naslouchá.

Dodejme, že Jan Kříženecký (1868 – 1921) byl původním povoláním architekt. Díky své zálibě ve fotografii začal dokumentovat pro městský archív pražské stavby určené k asanaci, pořídil tak čtyři tisíce snímků.

Přečtěte si také

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku