Dan Gregor: světlo pro Prahu i Liverpool

Kultura

Nejtalentovanější české umělce, které se vyplatí sledovat, pro vás pravidelně vybírá magazín Reportér ve spolupráci s The Chemistry Gallery. Tentokrát padla volba na výtvarníka Dana Gregora.

Nejtalentovanější české umělce, které se vyplatí sledovat, pro vás pravidelně vybírá magazín Reportér ve spolupráci s The Chemistry Gallery. Tentokrát padla volba na výtvarníka Dana Gregora.

Jedním z médií, které bude nepochybně hrát v umění stále větší roli, je světlo. A do první mezinárodní ligy autorů světelných instalací, konkrétněji pak mappingu (projekce trojrozměrné grafiky ve veřejném prostoru), patří české uskupení The Macula: donedávna byl jeho členem i Dan Gregor – muž s umělecky zajímavým příběhem. V oblasti počítačové grafiky a světelných instalací je totiž samoukem. Dráhu začínal studiem na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ačkoliv studium nedokončil a po dvou letech školu opustil, byl to přirozený začátek jeho cesty. Po fotografii (což ostatně řecky znamená kreslení světlem) přišla záliba v počítačové grafice, VJingu (světelné projekci spojené s hudební produkcí), mappingu a ve 3D grafice.

 

Od Prahy k Liverpoolu

První světové experimenty s mappingem, respektive s rozsáhlejšími světelnými instalacemi ve veřejném prostoru spadají do šedesátých let dvacátého století. Významnou roli v použití světla coby uznávaného uměleckého média má také česká Laterna magika – první multimediální divadlo na světě s více než padesátiletou historií. Tehdy, před několika dekádami, však byly tyto aktivity ještě znatelně omezeny technickými možnostmi; proto počátek mappingové scény v její současné podobě můžeme zasadit až do období let 2006 až 2008.

V českém prostředí předvedl Gregor mapping poprvé v roce 2009 na festivalu Street For Art na pražském Jižním Městě. Na tomto projektu se Dan Gregor poprvé spojil s čerstvě se formující Maculou, tvořenou Amarem Mulabegovičem a Janem Šímou.

Další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Gregor již pouze s Mulabegovičem realizovali mapping vnitřního atria pražského hotelu Hilton a hned poté je výrazněji proslavil mapping, který předvedli v Karlových Varech na bývalé budově Spořitelny během karlovarského filmového festivalu. V říjnu 2010 přišel zlomový, velmi populární projekt Maculy – mapping budovy Staroměstské radnice na pražském Staroměstském náměstí k šestistému výročí této památky. A následovala nejprestižnější zakázka uskupení The Macula – mapping na ikonické budově the Liver Building v Liverpoolu a na budově nově postaveného Liverpoolského muzea při jeho otevření v létě 2011.

Vrcholem Maculy pak byla podle mínění Dana Gregora instalace Khora vytvořená s dvorním hudebním skladatelem Maculy Ondřejem Skalou: k vidění byla na fasádě kostela sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze při prvním ročníku pražského festivalu světla Signal v říjnu 2013.

Více než velkolepé mappingové instalace jsou však Gregorovi bližší intimnější instalace galerijního charakteru: právě na ně se hodlá zaměřit nyní, kdy se již Macula v dosavadní sestavě rozpadá. Bude tak moci navázat na své projekty: Antikódy – divadelní představení Laterny magiky, Archifon – interaktivní hudební nástroj prezentovaný na povrchu budov vytvořený spolu s hudebníkem Floexem či projekt Biosphere v Planetáriu – zatím nejdokonalejší vizuální iluze, na které Gregor pracoval. •


 

Dan Gregor – Biosphere

Mappingová instalace, Planetárium Praha, 2015

V projektu Biosphere vytvořeném pro letošní Festival Spectaculare a prezentovaném v pražském Planetáriu jako by se jeho autor Dan Gregor téměř dotkl nekonečna. Tato světelná dynamická instalace vytváří dokonalou vizuální iluzi díky jejímu umístění do půlkruhové budovy Planetária. Divák je tak projekcí obklopen a při sledování se nedívá před sebe, ale nad sebe. Hranice mezi iluzí a reálnem je již velmi slabá. Projekt vytvořil Gregor spolu s animátorem Daliborem Cée ještě pod hlavičkou projektu The Macula. Nyní však již jeho další kroky budete moci sledovat pod uměleckým pseudonymem Initi.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama