Polské snění v rumunském Maramureši

Obrazem

Polský fotograf Tomek Deko jezdil dlouho po střední a východní Evropě, než objevil svůj ráj – chudý zemědělský kraj Maramureš, nejsevernější části rumunských Karpat. Přes deset let se tam vrací, aby dokumentoval místní život, dokonce se kvůli tomu naučil rumunsky.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Tomeka zaujaly v Maramureši mezilidské vztahy, místní kultura a soužití člověka s přírodou. Tedy hodnoty, které fotograf – původem ze Slezka – v současném Polsku postrádá. „Mám pocit, že až příliš ochotně přejímáme unifikované globální hodnoty a zapomínáme na tradice. Ten kraj si mě ale získal hlavně pohostinností. Místní mě vzali mezi sebe, takže jsem mohl bezprostředně sledovat každodenní rituály jejich rodinného života. Připomínalo mi to ty nejhezčí vzpomínky na moje dětství.”  

Podobně jako třeba zakarpatská Koločava, i Maramureš se po pádu železné opony a rozšíření Evropské unie proměňuje v oblíbenou turistickou destinaci. Ručně šité kroje, které trvalo vyrobit až jeden rok, vytlačují čínské napodobeniny. Vstřícnost a pohostinnost místních začíná nahrazovat kalkul a zároveň únava až nevraživost – turisté se totiž ne vždy chovají k místním s respektem jak se na návštěvu sluší. I proto bylo pro polského fotografa důležité dokázat se dorozumět…

„Domluvím se anglicky, německy a rusky, ale v Maramureši jsem měl smůlu. Naučit se rumunsky bylo nezbytné, protože když se snažíte mluvit jejich řečí, lidé vás lépe přijmou a pustí k sobě, což se turistům stává čím dál vzácnější. Zpočátku vstřícní obyvatelé jsou podle Tomeka dnes spíše podezíraví. Peníze, které začaly do Rumunska proudit po vstupu do EU, zjednodušují tvrdý život, ale na druhou stranu útočí na tradice. Ubývá dřevěných domů, z polí mizí koně, studny nahrazují vodárny. 

„Na mnoha místech v Maramureši je naštěstí pořád ještě cítit důraz na vlastní kořeny a životní styl. Přibývá podnikatelů, kteří třeba jezdí v luxusní limuzíně, ale přitom na sobě mají  kroj a jsou na to hrdí,“ vypráví Tomek Deko a dodává: „Spousta lidí odtud odešla na Západ vydělávat peníze, ale málokdo mizí natrvalo. Většina se pravidelně vrací za svými rodinami, přáteli. Cítí se tu nejlépe, zvlášť při tradičních oslavách, třeba na svatby se schází dvě až tři stovky hostů.” 

 

Autor je fotoeditor a dokumentarista

 

Tomek Deko
 
Sedmatřicetiletý dokumentární fotograf z Polska, který si za své hlavní téma vybral vztah člověka a přírody. Jeho dlouhodobé pobyty v rumunském kraji Maramureš ho ovlivnily natolik, že s partou přátel rozebral jeden tamní opuštěný dřevěný domek a převezl jej do Polska. Ve vesnici Nowina v Dolním Slezsku jej nyní díl po dílu znovu sestavuje a plánuje se do něj s ženou a dcerou přestěhovat natrvalo. Studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Podrobnosti:  http://www.tomekdeko.pl/

 

Rozsáhlou fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama