Poznámka

Zeman na koni. Bude to Babiše mrzet?

27 / 01 / 2018

Výsledek voleb změnil rozložení sil mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Stručně řečeno: Zeman bude potřebovat Babiše mnohem méně než Babiš Zemana. To se nejspíš projeví hned při sestavování další vlády.

Výsledek voleb změnil rozložení sil mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Stručně řečeno: Zeman bude potřebovat Babiše mnohem méně než Babiš Zemana. To se nejspíš projeví hned při sestavování další vlády.

Po prvním kole, kdy to vypadalo s nadějemi Miloše Zemana všelijak, se Andrej Babiš pustil do ostřelování dvou hlavních postav Zemanova dvora, Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře. 

Mělo to svou logiku, Babiš tyto dva dlouhodobě „nemusí“ a navíc se jejich kritikou mohl zalíbit i příznivcům Jiřího Drahoše v duchu pořekadla „co by kdyby“. Zeman mu pak poněkud jízlivě vzkázal, že Mynář ani Nejedlý nebyli z ničeho obviněni. Babiš sice nakonec naplno podpořil Zemana ve druhém kole a zařídil i oficiální doporučení voličům hnutí ANO; jestli si tím ale u Zemana „vyžehlí“ původní útok na jeho okolí, je těžké hádat. Dá se předpokládat, že spíše ne.

Prezident bude s nově potvrzeným mandátem (dostal o 136 tisíc hlasů více než před pěti lety) zcela jistě chtít hrát výraznou roli i při sestavování příští vlády. Také se hned vrátil k vyjádření, že bude žádat od Babiše, aby měl dojednanou většinovou podporu ve Sněmovně. To, že přitom s úsměvem říkal, že nebude Babiše „vydírat příliš krátkým termínem a dá mu tedy dost času na získání většiny“, bylo ukázkou tradiční Zemanovy škodolibosti ve chvíli, kdy se ocitl pevně v sedle.

A sám Zeman může mít na dohodu o vládní většině výrazný vliv. Na pódiu hned při vítězné řeči Zemana doprovodili mimo jiné Tomio Okamura a Milan Chovanec. Bude-li prezident koordinovat svůj postup s SPD a přinejmenším s několika poslanci ČSSD, mohou si dost úspěšně diktovat, jak bude dohoda o nové vládě a její podpoře vypadat.

Babiš se tak paradoxně může časem ocitnout v podobné pozici, v jaké byl jeho předchůdce Bohuslav Sobotka. Zeman v roli prezidenta a Babiš v roli koaličního partnera dovedli společným postupem Sobotku a jeho ČSSD obklíčit a fackovat ze dvou stran. Babiš se může za pár měsíců ocitnout v docela stejné pozici – Zeman si ho se „svými hochy“ ve Sněmovně obklíčí a bude ho moci zmáčknout, kdykoli bude potřebovat.

V mnoha případech to jistě nebude potřeba, protože Zeman a Babiš mají dost společných zájmů i společných lidí, se kterými by si to rádi vyřídili. Ale tam, kde se zájmy těchto dvou pánů kříží, znovuzvolený prezident jistě rád využije svou momentální mocenskou převahu.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat