Daniel Stach. Vážně se budeme bavit o vědě?

Lidé

Ještě mu není třicet a v jeho pořadu se střídají špičkoví vědci včetně nositelů Nobelových cen. A někteří pak posílají do světa tweety o tom, že lépe připraveného moderátora ještě nezažili. Bývalý vodní slalomář Daniel Stach je novou televizní hvězdou a čerstvě i laureátem Ceny Václava Havla za přínos občanské společnosti v rámci výročních cen Trilobit, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES. 

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Ještě mu není třicet a v jeho pořadu se střídají špičkoví vědci včetně nositelů Nobelových cen. A někteří pak posílají do světa tweety o tom, že lépe připraveného moderátora ještě nezažili. Bývalý vodní slalomář Daniel Stach je novou televizní hvězdou a čerstvě i laureátem Ceny Václava Havla za přínos občanské společnosti v rámci výročních cen Trilobit, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES. 

Lawrence Krauss je fyzik a kosmolog, který zásadním způsobem přispěl k výzkumu temné hmoty, současně je hvězdou filmu Unbelievers. Dostal pozvání do pořadu Hyde Park Civilizace České televize.

„Vysílali jsme s ním živě z Olomouce v rámci festivalu vědeckých filmů AFO. Přišel do improvizovaného studia a ptal se, jak to bude probíhat. ‚Budeme se teď od osmi bavit o vědě,‘ řekli jsme mu. ‚Počkejte, v prime time o vědě? A jak to bude dlouhé?‘ – ‚Padesát pět minut.‘ – ‚A kolik tam bude commercial breaks?‘ – ‚Reklamy žádné, jsme veřejnoprávní televize.‘ A on to bral jako vtip: ‚You are kidding!‘“ smál se. Pak se zeptal: ‚A jak budeme mluvit?‘ – ‚Anglicky.‘ To už zůstal koukat a povídá: ‚Tak stop. Vy mi chcete říct, že se budeme v hlavním vysílacím čase celou hodinu a bez reklam v angličtině bavit o vědě?‘ – ‚Ano, to přesně se vám snažíme říct.‘ – ‚Tak to je neuvěřitelné! V Americe dostanu maximálně šest minut na to, abych vysvětlil podstatu vesmíru!‘“ vypráví o svém slavném hostu Daniel Stach, novinář České televize, který má moderování Civilizace na starosti.

Bezprostředně po natáčení vyťukal Lawrence Krauss do mobilu tweet: „I just did the best hour of prime time television I have ever done!“ – Nejlepší hodina v hlavním vysílacím čase, jakou jsem kdy zažil!

V podobném duchu reagoval také americký astronaut Scott Parazynski: „You guys were the best prepared team I’ve ever come across!“ – Byli jste nejlépe připravený tým, s nímž jsem se kdy setkal! Tento muž dokázal na nejvzdálenějším rameni Mezinárodní vesmírné stanice opravit solární zařízení za miliardu dolarů, přičemž musel porušit hned několik bezpečnostních pravidel NASA; současně je jediným pozemšťanem, který byl ve vesmíru i na vrcholu Everestu.

Na pořad Hyde Park Civilizace lze zkrátka slyšet chválu ze všech stran; ocenění se dostává i jejímu moderátorovi Danielu Stachovi. Pochvalně se o něm vyjádřil dokonce Vladimír Just, asi nejsžíravější televizní kritik po Janu Rejžkovi: „O připravenosti a schopnosti Daniela Stacha vést racionální debatu si zatím mohou i jeho mnohem zkušenější kolegové nechat leda zdát,“ napsal v předvánočním shrnutí televizní tvorby, které pod titulkem „Žalostná bilance podruhé“ vyšlo v Divadelních novinách.

 

Šílení spíkři

Daniel Stach vyrůstal v Českých Budějovicích, v jedenácti letech začal jezdit na kajaku. Na slalomovém kanálu se potkal s Miroslavem Lencem, trénovali spolu a závodili. „Pamatuju si, jak jsme spolu byli poprvé na mistrovství republiky. Jemu bylo patnáct, na gymplu byl teprve pár dní, učit se ještě nemusel. Ale po každé jízdě si někam zalezl s učebnicí angličtiny. Vůbec jsem to tehdy nechápal,“ říká jeho o dva roky starší parťák a dodává: „Teď už tomu rozumím a mrzí mě, že jsem to nedělal taky.“

Časem spolu tihle dva začali závody i komentovat, od roku 2008 pod hlavičkou MaD speakers – krajní písmena zkratky pocházejí z jejich křestních jmen, dohromady to slovo znamená v angličtině „šílený“. O rok později dostali příležitost uvést na Radiu Wave vlastní pořad o netradičních sportech, v roce 2010 začali „dělat atmosféru“ při běžecké sérii Run Czech včetně pražského maratonu. „Devět hodin v kuse jsme u mikrofonu, mlčíme jen při hymnách. A hrozně nás to baví.“ Letos je čeká další velká show: světový šampionát v horské cyklistice na Vysočině.

„Někdy si říkám, jak to se mnou vydrží, protože já jsem jeho pravý opak: všechno odkládám na poslední chvíli,“ říká Miroslav Lenc a pokračuje: „Já jsem ten hodnej, kdo s každým najede na přátelskou notu. Dan, když je potřeba, rozlouskne i nepříjemné věci, domluví podmínky a podobně. Dát našim aktivitám nápady, to snad umím taky. Ale on je ten tank, který nejde spát, dokud nemá kompletně hotovo.“ Oba muži spolu stráví moderováním zhruba třicet dnů v roce. A prý to tak nějakou dobu určitě zůstane.

 

Kamery přenastavit!

Historka, jak se Daniel Stach ocitl v České televizi, už byla popsána vícekrát, ale stojí za to ji připomenout. Bylo mu dvaadvacet, seděl na lavičce v parku na Pankráci a učil se. „Šlo o zajišťování pohledávek v rámci finančních operací. A moc mi to nešlo. Abych se odreagoval, stáhnul jsem maily a tam byla zpráva od tatíka, který na Facebooku sledoval Pavlínu Kvapilovou (tehdejší moderátorka Hyde Parku ČT24, pozn. red.). A že prý se zrovna uvolnilo místo na exkurzi do redakce zpravodajství. Tak jsem se přihlásil a za hoďku byl na Kavčích horách.“ Vyzkoušel si práci před kamerou – a protože měl za sebou zkušenost rozhlasového spíkra i moderátora sportovních akcí, dostal hned pracovní nabídku. Začal dělat úvodní reportáže pro pořad Hyde Park.

V červnu 2012 odjel jako reportér na fotbalové Euro do Polska a pak to přišlo: Gabriela Cihlářová, dosavadní editorka Hyde Parku, si jej vybrala jako moderátora nového pořadu Hyde Park Civilizace. „Seděli jsme spolu dva roky v kanceláři a věděla jsem, že se Dan zajímá o vědu a je spolehlivý.“ Odvážlivcem, který prosadil odnož zavedeného pořadu (v němž host odpovídá na otázky moderátora i diváků), byl ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. A „Civilizace“ dostala od začátku luxusní prostor: celou hodinu v sobotu od osmi večer. Ještě výjimečnější bylo rozhodnutí učinit jeho hlavní tváří čtyřiadvacetiletého nováčka, který do té doby neodmoderoval jediný pořad. Nejdřív se však musely přenastavit kamery: Daniel Stach měří 189 centimetrů, jakmile udělal krok, jeho tvář mizela ze záběru…

 

Nejde říct „nejde“

Hyde Park Civilizace a Daniel Stach zažili opravdu hvězdné hosty. Byl mezi nimi třeba Vint Cerf, viceprezident Googlu, který bývá označován za „otce internetu“, badatel ve věci meziplanetárního internetu a předobraz postavy z filmové ságy Matrix, pojmenované The Architect. Nebo sir Paul Nurse – nositel Nobelovy ceny za fyziologii a tehdejší předseda britské Královské společnosti. Do studia k Danielu Stachovi přišel i Rick McCallum – producent tří novějších epizod Hvězdných válek. Dále například filozof a lingvista Noam Chomsky, biolog Richard Dawkins, filozof Peter Singer…

„Pro nás je vždycky důležité, aby host řekl něco nového, co jsme jinde nenašli. A to je někdy opravdu těžké, když máte před kamerou třeba Charlese Dukea, jednoho z dvanácti lidí, kteří chodili po Měsíci a který od té doby (rok 1972, pozn. red.) nedělá prakticky nic jiného, než že jezdí po světě a rozdává rozhovory,“ říká dramaturgyně Gabriela Cihlářová, další klíčová postava pořadu. Jak našla zálibu ve vědě? Když jí bylo šest, havaroval Challenger. „Pamatuju, jak to televize pořád dokola rozebírala – Američanům se konečně něco nepovedlo. Mě kosmonautika každopádně fascinovala a řekla jsem si, že jednou chci start raketoplánu vidět na vlastní oči.“ V roce 2009 stála na Cape Canaveral dvanáct kilometrů od raketoplánu Atlantis a viděla jeho start – začátek mise označené jako STS 129. Tématem její disertační práce na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy byla sovětská věda v padesátých letech, zejména pak tokamaky (zařízení usilující o ovládnutí jaderné fúze) či utajená jaderná havárie v Kyštymu. Doma má vesmírný dalekohled, se svým mužem navštívila havajskou observatoř Mauna Kea, svatební cestu strávila v Hirošimě. Ona sama o sobě říká, že chce zůstat „jménem v titulcích“, její vědomosti a schopnosti nicméně Daniel Stach vynáší do nebes: „Ten pořad bezesporu stojí na Gábi, ona je neviditelný mozek Civilizace.“

 

 

Původně čtyřčlenný tým – kromě dramaturgyně a moderátora jej tvoří autoři předtáčených reportáží Veronika Kvaková a Jaroslav Zoula – nedávno doplnila rešeršistka Pavlína Chudárková. „Já sice za celý pořad odpovídám, ale není to tak, že bych Danovi tlačila hosta, kterého nebude chtít. Musí nás to bavit, musíme být oba přesvědčení, že je to fajn,“ říká Gabriela Cihlářová. V sobotu večer sleduje pořad 75 tisíc lidí, ještě o něco víc diváků si pak v některých případech pustí reprízu v neděli dopoledne. „Díly se zahraničními hosty, kteří nám dají nejvíc shánění a práce, mají paradoxně nižší sledovanost, ale pro nás je to prestižní věc,“ říká šéfka pořadu. Za všechny historky, jak se podařilo význačné vědce přimět k účasti, aspoň jedna: „Když jsme se začali zajímat o filozofa a lingvistu Johna Searla, který přijel do Prahy, pořád jsme slyšeli: ‚Vy jste se zbláznili! Ten si bere za přednášku deset tisíc dolarů a vůbec nemá čas,‘“ vypráví Daniel Stach. „Gábi zjistila hotel a zavolala na recepci. ‚Víte, u vás bydlí jeden světoznámý filozof, autor argumentu čínského pokoje.‘ – ‚Není to takový starší prošedivělý pán? Ten jde zrovna kolem, já vám ho dám.‘ Za chvíli byli domluveni včetně toho, v kolik pro něj pošleme taxík. Nejnáročnější bývá propracovat se přes suitu, která ty lidi obklopuje.“

Failure Is Not an Option. Tak zní heslo, které použil velitel letu Gene Kranz, když se snažil dostat posádku Apolla 13 zpět na Zemi. Neúspěch nepřichází v úvahu. A stejným mottem se řídí tým pořadu Hyde Park Civilizace. „Přišla s tím Gábi. Nejde říct ‚nejde‘. Prostě ne! Pojďme to zkusit. Maximálně to nevyjde,“ říká Daniel Stach a jeho kolegyně dodává: „Hodně funguje, když se o vás dotyčnému někdo zmíní ‚Hele, já v tom pořadu byl a bylo to skvělý‘. A to se nám naštěstí stává.“

 

Sen jménem Zhang Shangwua

Hyde Park Civilizace je první pořad v České televizi, kde moderátor mluví se zahraničními hosty anglicky bez pomoci tlumočníka; překlad do češtiny slyší jen diváci. „Poprvé jsme se k tomu odhodlali z nouze – když dotyčný nemohl přijet a museli jsme použít Skype (takže simultánní tlumočení nepřipadalo v úvahu, pozn. red.). Klaplo to, ohlas byl dobrý, a tak jsme v tom pokračovali,“ vysvětluje Gabriela Cihlářová a dodává: „Jsme rádi, překlad by zabíral drahocenný čas. Při tlumočení navíc mají hosté sklony mluvit déle a moderátor má omezenou možnost je přerušit nebo se dozeptat.“ Na webu je vzápětí po odvysílání dostupná i originální verze bez překladu. „Jednak si naši fanoušci trochu stěžovali, že angličtinu překrývá čeština, ale má to i další důvod: hosté si občas vyžádají link, aby mohli své vystoupení sdílet. Na univerzitní stránky ho dal třeba Robert Woodrow Wilson, nobelista, který potvrdil existenci reliktního záření, což lze považovat za důkaz velkého třesku. Nebo geofyzik a astronaut Andrew Feustel z Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu – díky němu se náš pořad objevil na facebookových stránkách NASA Astronaut Appearances.“

Dramaturgyně a moderátor na sebe začínají mluvit anglicky už čtvrt hodiny před příchodem zahraničního hosta. „Gábi pak na mě mluví anglicky i v průběhu pořadu, abych si to nemusel v hlavě přepínat,“ přibližuje Daniel Stach zákulisí. „Jsme ale domluveni, že se mu ozvu maximálně dvakrát třikrát. A nikdy mu neposílám do ucha celé věty, spíš jen klíčová slova. Třeba ‚solární panel!‘. Zbytek už najde ve své přípravě, kterou má u sebe v tabletu,“ vysvětluje Gabriela Cihlářová, která se s moderátorem během natáčení domlouvá i přes facebookové zprávy. „Jeho multitasking (schopnost řešit více věcí najednou, pozn. red.) je fantastický,“ pochvaluje si. A co čtecí zařízení? „Raději mluvím spatra, protože nejvíc chyb nasekám při čtení,“ říká Daniel Stach.

Mají tvůrci pořadu Hyde Park Civilizace nějaké vysněné hosty? Daniel Stach se už dříve svěřil, že by chtěl zpovídat čínského gymnastu Zhang Shangwua. Z toho se po zranění stal bezdomovec, několik let strávil za krádeže ve vězení. Když se pak zkoušel živit jako pouliční kejklíř, poznal ho jeden fanoušek, který mu pomohl znova nastartovat sportovní kariéru. „Úplný hollywoodský příběh!“ rozplývá se moderátor a spíše pro pobavení nabízí ještě jeden svůj profesní sen: „Britská královna Alžběta II. nikdy v životě neposkytla žádný rozhovor, maximálně jednou za čas namluví proslov k národu. Zatím ale nevím, kudy na to – že se náš pořad jmenuje po jednom londýnském parku, asi stačit nebude,“ směje se. O den později odpovídá na stejný dotaz Gabriela Cihlářová: „Mezi lidmi, kteří jsou úplně nejvýš, máme dva vážné tipy, které zkoušíme, ale zatím marně.“ Kdo to je? Stephen Hawking? Nebo třeba papež? „Ty bychom taky brali, ale mám na mysli někoho jiného.“ Koho tedy? „Neřeknu. A jestli vám to Dan prozradil, tak ho vlastnoručně zaškrtím!“

 

O Páje, tatíkovi a mutince

Soukromí si Daniel Stach dost střeží, přece ale přidal pro čtenáře magazínu Reportér rodinný příběh, ktery zatím žádnému novináři nesvěřil: „Jednou jsem přišel na kanál a stál tam nějaký Japonec a pak ještě malý Japonec. Otec a syn. Chtěli na vodu, ale nevěděli, jak to zařídit,“ vypráví Daniel Stach, který exotickým návštěvníkům pomohl vyřídit poplatek za užití trati. „Taka chtěl být vodním slalomářem. A jeho tatínek Micu mu to chtěl dopřát. Tak objížděli Evropu, aby pro Taka našli co nejlepší zázemí,“ vysvětluje. Zatímco spolu oba chlapci – tehdydvanáctiletí – pádlovali, Micu se dal na břehu do řeči s Danielovým tatínkem. „Když jsme vylezli ven, tatík povídá: ‚Hele, a co kdyby tady Taka zůstal?‘ No a přesně tak to dopadlo. Začal s námi trénovat, v bydlení jsme se střídali s další rodinou, chodil v Budějovicích do školy a závodil.“

Uplynulo pár let a Stachovi telefonovali do Japonska, aby Takově rodině popřáli k Novému roku. „Dovolali jsme se na špatné číslo, načež si to vzala naše Pája a k našemu údivu spustila japonsky. Naučila se to potají z učebnic, které Taka vozil do Čech! Jen tak, prostě se jí ta řeč zalíbila.“ Danielova sestra Pavlína Stachová pak studovala japonštinu na FF UK a na nejprestižnějších japonských univerzitách Waseda a Keio. „Dneska Japonec do telefonu nepozná, že není rodilá Japonka. Jednou půl hodiny domlouvala pojištění, nakonec ji poprosili o jméno. ‚Pavlína Stachová? To asi není japonské jméno, že?‘“ vypráví s obdivem její bratr. A tvrdí, že i ona by jednou měla být hostem pořadu, který moderuje.

Odkud se vztah sourozenců Stachových k vědě a studiu vzal? Jejich rodiče jsou vystudovaní chemici, ale v oboru nikdy nepracovali. „Tatík je děsně šikovnej programátor a přitom žádnej nerd, mutinka pracuje jako daňařka. Oba jsou hodně otevření a nikdy mě do ničeho netlačili.“

 

Když už, tak už!

Sedmadvacetiletý Daniel Stach momentálně prožívá něco, o čem se ctižádostivým mužům v jeho věku může jen zdát. Proměňuje se nějak jeho povaha s tím, jak vysoko se v poslední době vyhoupl? „Když jsme se potkali, byl strašně nekompromisní. To mu svým způsobem vydrželo, ale teď mi připadá mnohem empatičtější. Vychází s lidmi na každé úrovni, to dřív neměl,“ říká již zmíněný Miroslav Lenc. A dodává ještě něco: „On má takové heslo: Never go hard, always go harder – když už, tak už. Každý den prostě musí stát za to, jinak by se cítil jako zpráskanej pes.“ •

 


Daniel Stach
Narodil se 2. dubna 1988 v Českých Budějovicích
  • Od roku 1999 jezdil v kajaku na divoké vodě, byl členem juniorské reprezentace vodních slalomářů.
  • V letech 2006 a 2007 spoluorganizoval a moderoval hlavní show českobudějovické studentské slavnosti Majáles.
  • S Miroslavem Lencem založil moderátorské duo MaD speakers, v letech 2009–2012 připravovali pořad Sports Take pro Radio Wave.
  • V roce 2010 začal pracovat v České televizi, nejdříve jako autor reportáží pro pořad Hyde Park ČT24.
  • Od roku 2012 je jediným moderátorem pořadu Hyde Park Civilizace, který se vysílá v sobotu od osmi večer.
  • Od roku 2014 je jedním z moderátorů ranního vysílání Studia 6, v této roli vystupuje dvakrát až třikrát týdně.
  • V letech 2007–2014 vystudoval dvě vysoké školy: Fakultu mezinárodních vztahů VŠE a mediální komunikaci na FSV UK.
  • V roce 2015 získal diváckou cenu TýTý jako Objev roku a také Novinářskou křepelku pro žurnalisty do 33 let.
  • Miluje sci-fi a filmovou sérii Star Wars. Na rozhovor v den české premiéry dorazil s kostýmem Obi-Wan Kenobiho v igelitce.
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama