Peníze za špatné jméno

Den otevřených dveří v pražském metru.

foto Profimedia.cz

Proslulá skupina lidí napojená na zakázky pražského dopravního podniku našla nový byznys. Už nevydělává na tom, že s ní spjaté firmy mají provize z různých obchodů s tímto velkým městským podnikem. Vydělává naopak tak, že hrozí, že nějakou zakázku označí za svou, i když její není. A požaduje peníze za to, že obchod svým problematickým jménem nepoškodí.

Koncem letošního ledna se v restauraci na pražském Staroměstském náměstí sešla zvláštní společnost. Ačkoli náměstí je mimořádně důležité pro dějiny českých zemí, ona restaurace se jmenuje Caffe Italia. Nachází se hned před vchodem do Týnského chrámu. Toho dne byla klidná a téměř prázdná: točité schody dolů návštěvníkům poskytovaly pocit soukromí.

Klenutý strop restaurace má zrádně dobrou akustiku. A trojice v rohu byla příliš zaujata sama sebou, než aby si všimla v kapuci zachumlaného turisty, který zvenku prošel celou místností na záchod. O několik minut později se scéna odehrála znovu, ale tentokrát jsem měl čepici a dioptrické brýle. Potřeboval jsem se ujistit, že na schůzce opravdu sedí ten, koho jsem napoprvé zahlédl.

Půjde to dobře, napadlo mne, když jsem vycházel ven. Situace se pro nás vyvíjela zajímavěji, než jsme zprvu čekali. Na schůzce měli být původně jen dva lidé. Právník a podnikatel. Třetí muž, kterého jsem letmo zahlédl, protože seděl zády, byl neočekávaný.

Znám se s jeho ochrankou, kterou s sebou mívá. Rychle jsem proto prošel okolí, jestli onoho bodyguarda někde nezahlédnu. Tento osobní strážce má dobrotivý výraz, ale býčí zátylek a bicepsy velikosti stehna dospělého muže celkově milý výraz trochu kazí. Pochází ze staré školy a na jeho slovo se můžete spolehnout – občas i ke své škodě. Slíbí-li kupříkladu, že se vám něco nepěkného přihodí, můžete mít celkem jistotu, že se to stane. Poprvé jsme se setkali v kauze kolem Berdychova gangu, tehdy se pohyboval v galerce toho nejhrubšího zrna. Poté, co opustil vězení, však začal pracovat v prostředí šedého byznysu. „Já garantuji, aby dohody, které udělají, také drželi,“ řekl mi kdysi tento muž, když jsem se ptal, jak se dostal do prostředí lobbingu, velké moci a peněz. Dohody, o nichž mluvil, totiž nebývají napsány a orazítkovány a nelze je běžným způsobem vymáhat u soudu.

Onen bodyguard pracuje v poslední době mimo jiné pro pražského lobbistu jménem Pavel Dovhomilja. Právě on byl jedním z mužů, kterého náš tým novinářů z Radiožurnálu sledoval. Jeho význam v poslední době výrazně vzrostl, kolem magistrátu a pražských firem byl velmi aktivní. U stolu seděl s Davidem Michalem, vlivným právníkem napojeným na proslulého lobbistu a podnikatele Ivo Rittiga. Caffe Italia ten den fungovalo jako jejich jednací síň, na schůzkách s nimi se střídali různí lidé.

Podpořte Reportér sdílením článku