Rozhovor

Naučím vás, jak se prohmatávat navzájem

08 / 09 / 2015

„Sahám si na ně každý měsíc.“ Tak pojmenovala čtyřiadvacetiletá medička Kateřina Vacková své odvážné tažení: chce přesvědčit Čechy, aby pravidelně prohmatávali prsa a varlata – sami sobě i jeden druhému navzájem.

„Sahám si na ně každý měsíc.“ Tak pojmenovala čtyřiadvacetiletá medička Kateřina Vacková své odvážné tažení: chce přesvědčit Čechy, aby pravidelně prohmatávali prsa a varlata – sami sobě i jeden druhému navzájem.

„Sahám si na ně každý měsíc.“ Tak pojmenovala čtyřiadvacetiletá medička Kateřina Vacková své odvážné tažení: chce přesvědčit Čechy, aby pravidelně prohmatávali prsa a varlata – sami sobě i jeden druhému navzájem.

Chápu, že investigativní novináři či váleční reportéři zažívají při své práci ošemetnější chvilky. Když ale Kateřina Vacková položila na stůl v jedné zaplněné pražské kavárně věrný model varlat a vyzvala mě, ať je promnu v ruce, bylo mi taky docela úzko. A to jsem věděl, že bulka, kterou tam nahmatám, nebude moje

Kolik taková věc stojí?

Jedny koule, tedy pardon, varlata, vyjdou na deset tisíc korun. Prsa jsou za třicet tisíc.

Kdo vám to vyrobil?

Nejdřív mi nabízeli pomoc kluci, kteří mají 3D tiskárny, ale to by byl tvrdý plast a já potřebovala měkkou gumu, která by co nejvíc odpovídala materiálu, ze kterého jsme ve skutečnosti. Takže to mám od jedné britské firmy, která vyrábí certifikované zdravotní pomůcky.

Ta bulka uvnitř odpovídá realitě?

Ano, a to je právě důležité: aby se tu bulku lidi naučili hmatem rozpoznat a věděli přesně, s čím mají běžet k doktorovi.

Nezvládne tohle praktický lékař v rámci běžných prohlídek?

Kéž by, jenže se to neděje. Vyšetření prsou pohmatem bylo vyřazeno z povinných výkonů praktického lékaře i gynekologa. Aby se ušetřilo. Gynekolog má provádět ultrazvuk a cytologii, ale vyšetření pohmatem už ne. A na mamograf hrazený pojišťovnou chodí ženy až od pětačtyřiceti let. Pravidelné urologické prohlídky jsou zase jen pro muže nad padesát let, přitom rakovina varlat se týká nejčastěji věkové kategorie patnáct až pětatřicet let.

Jak to chcete změnit?

Nechceme měnit zákon, ale rádi bychom naučili každého medika, aby k samovyšetřování dokázal přivést své budoucí pacienty – bez ohledu na to, jestli z něj jednou bude gynekolog, urolog či obvodní lékař. A taky budeme chodit přímo do firem, do škol, na různé festivaly – aby si lidé mohli sáhnout a hned se na cokoliv zeptat. Existuje o tom sice spousta videí, článků, na našem webu najdete i kreslený manuál, ale důležitější je, aby si to lidé vyzkoušeli přímo na našich modelech. Aby to mohli natrénovat.

Nebudou se lidé jeden před druhým stydět?

Nějaké akce už máme za sebou a je to spíš naopak: až jsem zaskočená, jak otevřeně lidé i třeba před šéfem a kolegy mluví o svém zdravotním stavu. A nácvik správného pohmatu, to už bývá vyloženě zábava.

Prohmatávat varlata a hledat bulku bývá pro muže zcela nová zkušenost. Foto: Jan Nechvile Photography.
Hledat bulku bývá pro muže zcela nová zkušenost. Foto: Jan Nechvile Photography.

Jak takové školení probíhá?

Stačí nám hodina a půl, za tu dobu to zvládneme naučit třicet až padesát lidí. Začneme malým opáčkem z anatomie a divil byste se, jak lidi zaujme už jen otázka, k čemu slouží prostata nebo děložní čípek. Jsou rádi, že si domů odnášejí nejen informace o prevenci, ale i další zajímavosti, které mohou sdílet s blízkými. Pokračujeme povídáním o prohlídkách, na které existuje v Česku nárok, končíme praktickou ukázkou, jak nahmatat bulky a rozpoznat nádor.

Nevadí mužům osahávat si napodobeninu varlat?

Někteří s tím mají trochu potíž, ale stačí pár vtípků a jde to. I když pak je na nich zase vidět, že mají problém udržet pozornost: nejraději by se omluvili a odběhli se někam prohmatat. Tak se jich vždycky po přestávce na odlehčenou ptám: „Tak co, chlapi, dobrý?“

Předpokládám, že s ňadry to jde lépe – mužům i ženám.

To je pravda. Většinu publika ale překvapí, že prso a tedy i riziko nádoru začínají už od klíční kosti. Ženy se pak už během přednášky začnou – vědomě i mimoděk – prohmatávat pod krkem. Předtím je nenapadlo, že i tohle je rizikové místo.

Viděl jsem vaši osobní prezentaci na přehlídce TEDx, kde jste nadšeně a docela názorně líčila, jak se mohou partneři vyšetřovat navzájem třeba v rámci milostné předehry. Připadalo mi to hodně odvážné, takhle k sexu „přibalit“ rakovinu…

Zmíněná zhoubná onemocnění se týkají stále mladších lidí. A ti přece dennodenně řeší intimitu, sex, plodnost… Rakovina může tohle všechno ohrozit, takže mi nepřijde rozumné to striktně oddělovat.

Chápu, ale stejně… vtáhnout do intimních chvil takový černý stín… Omlouvám se, představuju si, jak partner říká něco jako: „Co to tam děláš! Milujeme se, nebo mi kontroluješ nádory?“

Nemoc i sex jsou velmi intimní záležitost. Pokud spolu partneři žijí delší dobu, mají společný jak sex, tak nemoci. A mělo by jim záležet na tom, aby ten druhý byl zdravý. A z vyprávění žen třeba vím, že se jejich prsům často věnují více jejich partneři než ony samy. Partner navíc může při milování vidět prsa ženy z jiného úhlu než ona sama při pohledu do zrcadla a upozornit ji na případnou změnu.

Nádor je i vidět?
Ano, některé typy nádorů vtahují kůži dovnitř, takže může být zvrásněná, občas se objeví takzvaná pomerančová kůže, čili ucpané lymfatické cesty.

A u varlat?

Je to podobné, kůže vypadá jizevnatě. Jsou to drobné změny, často nepatrné. Právě proto může být vzájemná partnerská pozornost tak užitečná. Třeba nádor varlat je zrádný v tom, že se rychle šíří. Zároveň je ale dobře léčitelný a šance na přežití je vysoká.

Kolik bych si na takové jedno správné samovyšetření měl vyhradit času?

Varlata jsou rychlovka, stačí jedna dvě minuty. Říkám klukům, ať to dělají po teplé sprše, že je to bude míň bolet: kůže je vláčná a varlata dobře prohmatná. Prsům doporučuji věnovat alespoň pět minut.

Vyšetření prsou je ve sprše taky příjemnější?

Pro vyšetření prsu je vhodný třeba gauč nebo postel, hlavně u žen s většími prsy – při změně polohy se změní rozložení tkáně a ony tak mohou prohmatat všechny vrstvy ňader. Ideální je provádět samovyšetření pátý až desátý den menstruačního cyklu, kdy má žena nejnižší hladinu hormonů a prsa jsou nejmíň zduřelá. Naopak těsně před menstruací jsou napjatá, některé ženy to může až bolet. A nahmatají si pak něco znepokojivého, co ale nemusí být rakovina, jen něco hormonálního.

Veřejně mluvíte o tom, že jste sama rakovinu měla, našli vám nádor vaječníku. To vás k vašemu angažmá inspirovalo?

Ano, ale rakovina vaječníku se nedá zjistit pohmatem. Původně jsem chtěla pomáhat ženám se stejnou diagnózou, těm je ale většinou přes padesát a mě došlo, že můj příběh je silný v tom, že jsem rakovinu dostala hodně mladá – bylo mi dvaadvacet. Proto chci jít příkladem a ukazovat mladým lidem, jak přesně si na sebe mohou dávat pozor.


Loono: „Pište nám na #prsakoule“

„Saháme na ně denně, ale saháme správně?“ ptají se studenti 1. lékařské fakulty UK v Praze, kteří spouštějí kampaň upozorňující na důležitost samovyšetřování v prevenci zhoubných onemocnění prsou a varlat. „Jsou to jedny z nejfrekventovanějších orgánů, alespoň co se doteků týče. Součástí naší kampaně jsou vzdělávací workshopy, při nichž se ženy i muži učí – na speciálních modelech – správné technice, jak odhalit rakovinu,“ říká Kateřina Vacková, studentka 1. lékařské fakulty UK, které před dvěma lety diagnostikovali nádor vaječníku a která poté založila neziskovku Loono.

Odbornými garanty kampaně jsou 1. LF UK, Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice Bulovka. „Název Loono obsahuje dvě písmena O vedle sebe, která mohou připomínat jak prsa, tak varlata. Ve fonetické podobě – lůno – má pak navozovat atmosféru bezpečí, kdy se lidi nebojí mluvit o nemocech a svěřovat se s intimními věcmi,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá medička Vacková. Loono momentálně pořádá veřejnou sbírku na crowdfundingovém portálu Hithit, výtěžek bude použit na nákup anatomických modelů. Pomocí hashtagu #prsakoule se do konverzace k tématu může zapojit kdokoli, podrobnosti na www.prsakoule.cz.

Galerie (7) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat