Cestuj jako Dobrodruh

Report

Chystáte se o prázdninách cestovat? Inspirujte se dokudramatem České televize o výpravách Adama Lelka za exotikou. Pořad dává smysl jen jako názorná přehlídka cestovatelských faux pas.

Chystáte se o prázdninách cestovat? Inspirujte se dokudramatem České televize o výpravách Adama Lelka za exotikou. Pořad dává smysl jen jako názorná přehlídka cestovatelských faux pas.

Pokud chcete být na letošní dovolené za arogantního troubu, už nestačí nabalit si konzervy a mluvit na všechny pomalu a hlasitě česky. Doba pokročila a s ní i způsoby, jak se zesměšňovat, jak plenit chudé země, případně oboje dohromady. Kopec inspirace skýtá jedenáctidílný seriál České televize Dobrodruh. Cestovat jako jeho protagonista a tvůrce Adam Lelek se naučíte v pěti snadných krocích, které si navíc můžete natrénovat ještě v Česku:

 

Dojímejte se, jak je chudoba krásná.

Dobrodruh na svých cestách nechce vidět neštěstí, a tak ho prostě nevidí, i když mu poskakuje přímo před nosem.

Když v Keni potká matku samoživitelku s pěti dětmi, která pracuje za méně než dolar na den, je to paráda: „Celou dobu se směje, ona je šťastná.“ V Jakartě dobrodruh objeví „pěknej, takovej barevnej“ slum, který se mu „moc líbí“, protože lidi v něm jsou „takoví usměvaví“. Papuánka z kmene Korovajů sice nemá k dispozici lékařskou péči, která by jí ulevila od hnisajícího prsu, ale aspoň žije v harmonii s přírodou. Kdo z vás to má.

Vyzkoušejte před odjezdem: Zavolejte na exekutorskou komoru a domluvte si účast na exekuci. Až budou nějaké rodině odnášet počítač, televizi i gauč, vyzvídejte od nich, jak moc osvobozující je vymanit se z běhacího kolečka konzumního života.

Snažte se nedat nikomu vydělat.

Pět set korun pro šikovného chlapíka za opravu auta uprostřed keňské divočiny je pochopitelně moc. Sto dvacet pět mu musí stačit, což dobrodruh mechanikovi takticky oznámí až potom, co je práce odvedená a auto zpojízdněné.

Omezení vstupu do galapágských rezervací bez placených průvodců je „chytře vymyšlený“ a dobrodruh dá přednost cestě po vlastní ose, i kdyby na ní neměl potkat nic zajímavého.

Jakákoliv služba, která v chudé zemi stojí víc než třetinu toho, co by stála v Česku, je sprostě předražená. Dobrodruh proto stráví celé hodiny hledáním o sto korun levnější alternativy. Naproti tomu se neupejpá jen tak rozdávat cigarety a dolarové bankovky za roztomilé oči, s velkomožností koloniálního úředníka. Právě taková almužna je pro dobrodruha zároveň nejvyšší přijatelnou cenou za natáčení nebo fotografování v domorodých vesnicích. Divoši by přece měli být rádi, že mají reklamu.

Vyzkoušejte před odjezdem: Při placení oběda na Šluknovsku připomeňte servírce vysokou nezaměstnanost a nízké platy v regionu a dejte jí za jídlo a pivo padesátikorunu. Pak ji vyfoťte.

 

Upřednostňujte přírodu před lidmi.

Indonéský přístav plný zpracovaných kmenů není jediný zdroj výdělku pro místní rodiny, ale „velmi smutný výsledek kácení deštných lesů“. Drzá snaha domorodců neumřít hlady a žít aspoň za desetinu toho, za co žije dobrodruh, se nezastaví před ničím.

Vyzkoušejte před odjezdem: Najděte v Ostravě nějakou skomírající továrnu, zajděte do kantýny a dělníkům ozřejměte, že fabrika smrdí a měla by se co nejrychleji zavřít.

 

Když vám jídlo nechutná, vyplivněte ho před kuchařem na zem.

Kdo mohl čekat, že fritovaný šváb v šanghajské tržnici nechutná jako tiramisu? Kapesník je pro snoby, skutečný dobrodruh v takové situaci vytáhne plivanec až z paty.

Extra tip: O  jídle vždy mluvte jako o „asijském“, ať jste v Kambodži, nebo v Číně.

Vyzkoušejte před odjezdem: Objednejte si v Lošticích smažené syrečky a vychrchlejte je s ironickým gestem „fakt lahůdka“ k nohám číšníka. Udobřete si ho tím, že pochválíte evropské knedlíky.

 

Nepolevujte ve skuhrání.

Silnice jsou rozbité, vlaky přecpané, fotoaparát těžký, klimatizace nevýkonná, kapsáři rafinovaní, zvířata plachá, postel tvrdá, džungle neprostupná a lidi nějací divní. Ještě horší než to všechno jsou ostatní turisté, kteří vůbec nemají pochopení pro to, že byste chtěli mít památky a rezervace jen pro sebe.

Vyzkoušejte před odjezdem: Na Malé Straně kňourejte, že tam nemáte klid, a v Rychlebech, že se tam nic neděje. Pamatujte, že kdo neskuhrá, ten si může snadno začít užívat okamžiku, a to je to poslední, co dobrodruh chce. •

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama