Boko Haram. Přízrak brutálnější než Islámský stát

22. srpna 2017

Snímek pořízený po únosu 276 dívek z dívčí školy ve městě Chibok v severovýchodní Nigérii.

Profimedia.cz

Před pár měsíci se objevila zpráva, že teroristická skupina Boko Haram propustila zhruba třetinu dívek, které zadržela v roce 2014 v nigerijském městě Chibok. Tento posun v událostech, které mezitím téměř upadly do zapomnění, vyvolal opět zájem o válku s islamisty, kteří svou brutálností předčí i Islámský stát. Jaký je dnešní stav?

Boko Haram znamená v překladu z hausštiny „Západní vzdělání je zakázané“. Skupina vznikla v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri a prvních sedm let setrvávala v relativním klidu daleko od civilizace.

Zpočátku zůstával tento protest zejména v ideologické rovině, postupem času se ale začaly objevovat zprávy o zvyšující se militantnosti tajemné skupiny. A zanedlouho přišly první útoky. V roce 2009 se Boko Haram na mezinárodních indexech zařadila mezi teroristické skupiny a Nigérie proti ní zahájila tvrdý postup. Krátce nato se stal jejím vůdcem Abúbakar Šekau a z Boko Haram se stala opravdová hrozba. Do roku 2015 měli nigerijští militanti silné vazby na al-Káidu, která jim patrně finančně pomáhala. V roce 2015 ale kajdisty zavrhla, Šekau přísahal věrnost chalífu Baghdádímu a skupina se přejmenovala na Islámský stát v oblasti západní Afriky – byť se tento název příliš nepoužívá.

Cílem Boko Haram je vytvoření chalífátu, zavedení práva šaría a odstranění prvků západní demokracie. K tomu skupina používá brutální vojenskou sílu spojenou s únosy, atentáty, zastrašováním, vraždami.

Nový prezident, stará válka

Vítězství prezidenta Muhammadu Buhárího ve volbách 2015 nad stávajícím prezidentem Goodluckem Jonathanem přineslo naději. O Jonathanovi, který v očích Nigerijců reprezentoval křesťanské obyvatele bohatého jihu, se vědělo, že Boko Haram porazit nedokáže. Této slabosti Buhárí využil a udělal z války svou silnou kartu – jedním z jeho volebních slibů se stalo právě zajištění bezpečnosti země. I díky tomu muslim Buhárí původem z chudého severu vyhrál volby a krátce na to zahájil ofenzívu.

Buhárí ovšem záhy zjistil, že se mu militanty nepodaří zapudit tak snadno, jak sliboval. A na vlastní kůži pocítil, jak je nigerijská armáda chabá – pouze sto tisíc vojáků na 190 milionů obyvatel. Naopak bojovníci Boko Haram měli dost času na konsolidaci své moci a upevnění pozic na severovýchodě země. O nigerijské armádě je navíc známo, že používá stejné praktiky, za něž jsou islamisté označováni za teroristy: korupci, mučení, útoky na celé vesnice. Chování vojáků se ukázalo jako natolik problémové, že i největší světový vývozce zbraní USA do Nigérie již tři roky zbraně nedováží.

Podpořte Reportér sdílením článku