Dámská jízda

9. ledna 2016

Skupina na saních (v Šárce?), rok 1910, kabinetka.

foto neznámý autor

Očekávání vkládaná do chování slušných dívek byla v té době nemalá. Dámy na snímku tedy musely mít kuráž, aby se takto spustily po svahu! Nebo na jízdu nedošlo a jen odměřeně zapózovaly?

I když se každá z dam tváří jinak a úsměv od ucha k uchu nenajdeme u žádné, snímek zachycuje radost. Před sto lety, i ještě později, se přitom nahlas smát neslušelo. A přestože v té době už několik dekád působil u nás Sokol se svými hesly Tužme se! či V zdravém těle zdravý duch!, sport a sportování byly pro mnohé pořád tak trochu „fuj“.

Dámy byly každopádně kurážné. Klíčovou roli má dívka na špici, která sáně měla řídit. Asi není náhoda, že právě ona se tváří nejvážněji. Dáma na konci se od ostatních rovněž mírně odlišuje: má zvlášť honosný klobouk a jako jediná i dlouhý kabát. V uspořádání žen je každopádně cítit přirozený smysl pro ladnost a estetickou vyváženost.

Skupina na saních (v Šárce?), rok 1910, kabinetka.

Kdo jsou ony dámy? Nevíme. A nejasnost panuje i ohledně místa vzniku. Na popisce je uvedeno „V Šárce“, ale kdosi přidal otazník. Nebo to měla být i vzpomínka na Šárčinu pověstmi opředenou udatnost? Bylo by to roztomilé, ale to už je fantazírování autora tohoto textu. Nedozvíme se ani, zda se sáňky s drahocennou posádkou skutečně rozjely…

Ať již byly dívky vdané, zasnoubené či nezadané, posezení na saních jim umožnilo na chvíli se uvolnit a zasnít, vybočit z řady a porušit konvence toho, co se očekává od slušné dívky. Dnešní doba je v tomto směru benevolentnější, ale ne všude: na mapě světa zůstávají i země, kde se pohled na ženu a její oblečení, povinnosti i chování nemění.


Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.

Podpořte Reportér sdílením článku