Startupy: Čeští hardwaroví inovátoři

13. září 2015

ilustrační foto Profimedia.cz

Většina startupů se zabývá pouze softwarem, některé však působí i v jiných technologických oborech. Zde je několik příkladů českých startupů, které se zabývají hardwarem.

Kolik spálíme energie

Chcete vědět, kolik který spotřebič spotřebuje elektřiny? Kdy vyhazujete peníze za energie z okna a kde byste mohli ušetřit? K internetu totiž můžete připojit kromě počítače a mobilu třeba také elektroměr, vodoměr a plynoměr. Český startup Energomonitor totiž umí data z vašich měřáků shromažďovat, ukládat je do cloudového úložiště, analyzovat a navrhovat případné úspory. Kromě softwarové části dodává i jednotlivá čidla a základnovou stanici, přes které pak všechna data tečou. Firmu založili v roce 2010 Pavel Štorek a novinář Patrick Zandl. Od té doby získala několik investorů včetně známých internetových podnikatelů Petra Burcala a Michala Bláhy. Nejnovější posilou je Vladimír Schmalz, bývalý šéf úseku fúzí a zahraničních akvizic ČEZ, jehož firma Solotron získala v Energomonitoru největší majetkový podíl.

Dronové nebe nad Brnem

Robodrone Industries je klasický garážový startup – právě tam původně vznikaly první šesti- či osmivrtulové drony pojmenované podle druhů ptáků. Dnes robotičtí Ledňáčci slouží například k monitorování vedení vysokého napětí a společnost už sídlí v brněnském Jihomoravském inovačním centru. Dva čtyřicátníci Martin Kaftan a Jiří Karpeta, oba se zkušenostmi z velkých IT firem, do firmy v začátcích investovali vlastní úspory a ve svém podnikání i nadále pokračují bez investora. První model Ledňáček (Kingfisher) unesl 5 kg a vydržel ve vzduchu hodinu, novější Strix už má uzvednout 15 kilo. Prodeje se sice pohybují v jednotkách kusů, ale firma vydělává i na službách spojených s drony – třeba s jejich pronájmem.

Víme, kde věci jsou

Teprve rok a půl stará firma získala na svůj rozvoj milion dolarů. Nabízí systémy na sledování polohy věcí v reálném čase. O co přesně jde? Vybavíte malým vysílačem nějakou věc či člověka a můžete pak velmi přesně určovat jeho polohu. Systém firmy Sewio používá širokopásmové rádiové vlny a díky nim (a v prostoru rozmístěným přijímačům) dokáže měřit vzdálenosti k jednotlivým tagům. Využití je celá řada: můžete navigovat automatická vozítka nebo třeba přesně mapovat pohyb zboží ve skladech. Technologii Sewia už po­užívají firmy jako Cisco, Xerox nebo Philips. Firmu založili dva bývalí studenti VUT v Brně Lubomír Mráz a Milan Šimek. Investici milion dolarů získala podle časopisu Forbes od investičního fondu Y Soft Ventures a použije ji hlavně na expanzi v Evropě a na globálních trzích.

Rychlé sítě a bezpečnost

Začínali jako skupina při akademické síti CESNET a dnes vyrostli do firmy se stomilionovým obratem. Za jejich úspěchem stojí podle samotného startupu do určité míry i americká NSA: evropské společnosti totiž během odposlechové aféry tajných služeb rády hledaly alternativy, jak vytvořit opravdu bezpečnou, nenapadnutelnou a současně fungující firemní počítačovou síť. Invea-Tech vznikla a stojí na práci s programovatelnými FPGA čipy. Na trhu jsou úspěšní se svou stogigabitovou síťovou kartou fungující přes PCI Express port. Nad ní dokážou poskytnout velkým firmám i bezpečnostní monitoring.

To byl ale jen začátek. Teď totiž v Brně vyvíjejí kartu, která zvládá provoz v sítích o rychlostech až 400 gigabitů za sekundu. Pro takovou rychlost přitom ještě ani neexistují jednotná globální pravidla. Brňáci se chtějí ale připravit na rok 2017, kdy už by mělo být jasné, jak budou 400GB sítě vypadat. Invea-Tech přitom není jediná jihomoravská firma, která se kolem programovatelných čipů pohybuje. Nadějný je třeba i startup Codasip. •

Podpořte Reportér sdílením článku