Byznys s mikrometry aneb Baťa z Uherského Brodu

4. prosince 2017

Petr Bilavčík

Archív

Před pětadvaceti lety začal „z garáže“ prodávat měřicí přístroje, které dokázaly rozlišit setiny milimetru. Dnes má uherskobrodská firma Prima Bilavčík moderní sídlo v centru města, zákazníky po celém světě a přístroje měří na desetiny mikrometru. Pro srovnání: lidský vlas mívá v průměru od 42 mikrometrů výš.

Petr Bilavčík se rozhlíží po pražské kavárně. „Nesedí spáry mezi skříňkami. A támhle visí nakřivo obraz,“ dráždí jeho vycvičené metrologické oko milimetrové rozdíly, jichž by si kterýkoli z ostatních hostů nejspíš nevšiml. Úspěšný byznysmen z Uherského Brodu po čtvrtstoletí v oboru zkrátka vidí svět kolem sebe trochu jinak.

Petr Bilavčík

Archív

To, co většinou vůbec nevnímáme, nebo to považujeme za samozřejmost, je přitom z jeho pohledu naprosto zásadní: „Běda, když ve starověkém Římě nepřišel stavitel na porovnání základní míry lokte k panovníkovi! Byl nemilosrdně popraven, přesné měření je základem všeho – antického tesání kamene stejně jako dnešní výroby aut.“

Zlaté české ručičky

Sklony k maximální preciznosti v Bilavčíkovi nejspíš dřímaly odjakživa. „Když jsem po škole nastoupil do brodské zbrojovky, okamžitě mě to táhlo za tou nejpřesnější prací, do výroby leteckých motorů.“ To býval ještě podnikovým zaměstnancem, stejně jako v několika porevolučních letech v Německu. Když se po čase vrátil domů a přemýšlel, co dál, rozhodl se založit rodinnou firmu. Dal jí své jméno a vybudoval metrologické impérium, jež ve střední Evropě nemá obdoby.

Dnes – stále v Uherském Brodě, kde má kořeny – zaměstnává desítky lidí a sklízí obdiv i od Němců, kteří jsou proslulí svým pedantstvím. Od tamní měřicí značky Werth dostal už několikrát cenu pro nejlepšího obchodního zástupce planety. S úsměvem pod svým mikrometrově pěstěným knírkem poukazuje na fenomén „zlatých českých ručiček“, jež si v případě nouze poradí s kdejakým zádrhelem: „My občas právě díky improvizaci dokážeme změřit i věci, na které Němci s jejich přísnými pravidly prostě nedosáhnou. Ono vždycky nestačí jen někam strčit měřidlo a odečíst míry. Někdy je to v naší měřicí laboratoři docela detektivka.“

Což v některých případech platí i doslova: jak se obor metrologie vyvíjí, zařadila se k zákazníkům Bilavčíkovy firmy už i policie. „Nakupovali od nás 3D skenery,“ vysvětluje majitel. Takže i u českých detektivů lze už spatřit scény podobné těm z amerických seriálů typu CSI New York: policista naskenuje místo činu a v laboratoři pak dokáže s pomocí 3D modelu na základě nasnímaných stop analyzovat, odkud se střílelo, nebo jak došlo k autonehodě.

Podpořte Reportér sdílením článku