Farmy, kde klíčí startupy

13. září 2015

ilustrační foto Profimedia.cz

StartupYard, Starcube – tak se jmenují takzvané „akcelerátory“, v nichž klíčí tuzemské startupy. Nabízejí kurzy o podnikání a trochu peněz do začátku; navíc mohou svým projektem oslovit i investory.

První v Praze byl před pěti lety Startup­Yard a co-workingový prostor TechSquare: právě tam začal bývalý tým pořadatelské firmy Tuesday budovat základy ekosystému, jímž prošly desítky úspěšných startupů.

V Brně už tou dobou rok fungoval Starcube, za kterým stojí Jihomoravské inovační centrum, sdružující veřejné instituce a univerzity. A v roce 2013 se do peletonu naplno připojila korporátní Wayra: tu zase platila Telefónika ještě předtím, než její českou pobočku koupil Petr Kellner a jeho PPF. Chvíli potom Wayru a její prostory na pražském Václavském náměstí operátor vlastněný PPF zavřel – přesto stihl zmíněný akcelerátor vychovat víc než patnáct startupových týmů.

Akcelerátory a co-workingová centra přinášejí do komunity život. Jejich akce fungují jako kyslík a jejich prostřednictvím se do světa mladých a nadějných dostávají peníze a praktické rady. Mezi investory StartupYardu už je třeba i Tomáš Čupr nebo zakladatel e-shopu CZC.cz Josef Matějka. „Zvedá se zájem soukromých investorů, kteří se chtějí zapojit. My zase začínáme hledat pokročilejší projekty, které mají hotový projekt i zákazníky. V letošním kole to měly hned dvě třetiny týmů, a to je velká změna,“ tvrdí spoluzakladatel StartupYardu.

Ideálním příběhem, který si může startup v akcelerátoru prožít, je úspěšné přijetí do programu, získání vstupní investice a další finance od investorů, kteří hledají nové příležitosti pro svá volná aktiva. Po uzavření Wayry, která startupům dávala za desetiprocentní podíl až 40 tisíc eur, je v Česku nejštědřejší StartupYard. Ten svým svěřencům nabízí 30 tisíc eur.

O tuzemské akcelerátory dnes zájem roste – a to dokonce v cizině. Do brněnského Starcube se letos přihlásilo osmaosmdesát startupů z celého světa. „Za pět let existence vidíme velký posun v kvalitě týmů. Poprvé od otevření akcelerátoru i týmům mimo Česko jsme těch zahraničních měli v přihláškách nadpoloviční většinu,“ říká šéf startupových programů Jihomoravského inovačního centra Vojtěch Krmíček.

Zahraniční startupy jsou vítány i ve StartupYardu. „Chceme být jedničkou ve střední a východní Evropě. Soustředíme se hlavně na tento region a osobně ho objíždíme. Zkoušíme ale i třeba Rusko, kde už máme historicky konexe,“ říká Nikola Rafaj.

Tuzemské akcelerátory dnes už také neberou každý startup, ale vypisují jednotlivá kola tematicky. Nejčastější je sázka na disciplíny, v nichž Češi vynikají – bezpečnost a analytika. V Brně letos zkoušejí i internet věcí, který se ukazuje jako velké téma pro budoucnost: jde například o auta či chytré domácí spotřebiče připojené na net. •

Autoři pracují pro server Lupa.cz, který se specializuje na dění na českém internetu.

Podpořte Reportér sdílením článku