Andrej není terminátor

Andrej Babiš ve volebním štábu ANO. Praha, 6. října 2018.

Profimedia.cz

Stále sice není radno Babiše podceňovat, říjnové komunální volby se však mohou stát předzvěstí jeho potíží. Potvrdilo se, že umí škodit sám sobě, požírá své politické spojence a vyrábí si nepřátele.

Na místní úrovni získává ANO hlasy tam, kde se do toho Andrej Babiš nestíhá plést – napadá člověka, když studuje výsledky říjnových komunálních voleb.

Je to samozřejmě nadsázka, ale není zcela mimo. Jak je totiž možné, že v Ostravě ANO s přehledem zvítězilo? Proč hnutí získalo nejvíce hlasů také v Brně (a ponechme teď stranou, že se ho jiná uskupení rozhodla obejít a začala vytvářet koalici bez něj)? A proč v Praze skončilo ANO až na pátém místě? Určitě není jen jedna příčina, hlavní město se liší od zbytku republiky a odpor proti Andreji Babišovi je tam největší. Nabízejí se nicméně i další souvislosti.

Ostravskou i brněnskou kandidátku vedly populární osobnosti patřící k první generaci představitelů ANO z dob, kdy toto hnutí ještě mělo méně kontroverzní pověst nové protikorupční síly. O ostravském primátorovi Tomáši Macurovi se říká, že provádí do určité míry samostatnou politiku: v případě dosavadního brněnského primátora Petra Vokřála se objevil názor, že mu příslušnost k ANO vlastně škodí a že kdyby k němu nepatřil, byl by ještě oblíbenější.

Ani v Ostravě, ani v Brně neintervenoval Babiš několik měsíců před volbami tak jako v Praze, kde na první místo kandidátky ANO překotně dosadil Petra Stuchlíka, tedy někoho zcela jiného, než pražská organizace původně plánovala: šéf se tím vlastně snažil napravit své dřívější personální rozhodnutí, totiž výběr Adriany Krnáčové, kterou před čtyřmi lety poslal do čela města a jež si srdce Pražanů věru nezískala.

Za pád ANO ve volbách do pražského magistrátu, který neodvrátila ani nákladná volební kampaň, tak nese odpovědnost především Andrej Babiš, jeho zásahy a mikromanagement.

Podpořte Reportér sdílením článku