S kým to mluví Žofie Chotková?

6. května 2018

Vévodkyně Žofie z Hohenbergu a Rudolf Bruner-Dvořák v zámecké zahradě, rok 1906 nebo 1907.

Jaroslav Bruner-Dvořák

Hra světel a stínů, běžící fotograf v legrační pozici, neznámý muž a neznámý park. Co lze vyčíst ze snímku slavných bratří Brunerů-Dvořákových, který vznikl před více než 110 lety?

V parku se procházejí dámy a jedna z nich hovoří s mužem, který je k fotoaparátu zády, takže ho nemůžeme identifikovat. Na důkaz úcty k dámě nemá pokrývku hlavy. Tu nemá ani další, mírně nahrblý muž, který utíká směrem k fotografovi. On sám je také fotograf, protože v pravé ruce drží objemný fotopřístroj. Proč spěchá? Chtěl snad kolegovi zkazit kompozici a sám zaujmout lepší pozici po světle? Ulovit lepší záběr?

V muži s fotoaparátem rozpoznáváme Rudolfa Brunera-Dvořáka, pyšnícího se titulem „momentního“ fotografa na dvoře Františka Ferdinanda d`Este. Oním fotografujícím byl nepochybně jeho bratr Jaroslav, který v rodinné firmě, kde se vyučil, začal fotografovat po svém návratu z vojenské služby v roce 1906. Dámou s příjemným úsměvem je Žofie Chotková, v době vzniku tohoto snímku již vévodkyně z Hohenbergu.

Snímek vznikl zřejmě jako svérázná rodinná upomínka na bratra, nebyl určen do alba rodiny následníka trůnu. Muži rozprávějícím s Žofií není vidět do tváře, muž s fotoaparátem svým pohybem kompozičně zastiňuje postavu šlechtičny. Snímek tudíž pojednává hlavně o fotografovi, který se nachází v trochu legrační pozici. Jako kdyby říkal: „Už jdu, tyhle dva musím sejmout já!” („sejmout” se říkalo aktu focení).

Vévodkyně Žofie z Hohenbergu a Rudolf Bruner-Dvořák v zámecké zahradě, rok 1906 nebo 1907.

Jaroslav Bruner-Dvořák

I když mezi bratry byl nepochybně hezký sourozenecký vztah, Rudolf byl tím starším a zkušenějším. Navíc byl majitelem firmy, odpovědným za její pověst. Jejich společná práce byla logická a praktická, ale občas asi Jaroslav na bratra o sedmnáct let mladšího zažárlil, když pořídil lepší záběr. Na druhou stranu měl určitě z bratrova počínání radost: viděl, že firma jednou zůstane ve zkušených rukách.

Místo vzniku snímku není s jistotou známo. Mohlo by jít o zahradu zámku v Eckartsau (česky Krcov), ležícím v jižní části Moravského pole. Stavba v pozadí totiž tamní zámek (patřící dnes státu) nápadně připomíná. Jisté však je, že Žofie Chotková, česká šlechtična a manželka následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este, se narodila ve Stuttgartu před rovnými sto padesáti lety.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie.Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku