Léto u vody

29. července 2017

Společnost u vody 25. srpna 1909

Neznámý autor

Poznáte, jestli je autorem profesionál nebo amatér? Co všechno lze vyčíst a domýšlet si z jedné prázdninové fotografie, která vznikla v době, kdy sdílení obrázků se dělo jinak než dnes – společným prohlížením fotografických alb, tedy fyzickou blízkostí zúčastněných…

Díváme se na pestrou společnost mužů, žen a dětí pózujících fotografovi někde u vody. Kde snímek vznikl, není zřejmé. Kde, to je jisté: 25. srpna 1909. Na stejné místo třeba společnost jezdila opakovaně každý rok, nepovažovalo se tedy za nutné jej zdůrazňovat. Datum mělo důležitější význam, neboť, jak dobře víme, je obtížné si jej později vybavit.

Stejně tak jsou pro nás neznámí lidé na snímku. Můžeme si prohlížet postavu po postavě a hádat, kdo patřil k sobě a kdo byl nezadaný. Můžeme rozjímat i na téma koupacích úborů. Ženy si zřejmě vyšly k vodě a nehodlaly se koupat, protože koupací úbor vskutku nemají. Anebo usoudily, že by se to společensky nehodilo a znevážilo by to jejich důstojnost.

Vznikl upomínkový snímek, fotograf některým aktérům možná své snímky rozdával, ti si je pravděpodobně pečlivě uložili do alb. Sdílení obrázků se tenkrát dělo společným prohlížením fotografických alb, tedy fyzickou blízkostí zúčastněných. Album bývalo portrétní galerií – zvěčněním osob a okamžiků, cennou dokumentací, rodovou památkou. V některých rodinách mívalo fotoalbum vskutku až mytický charakter.

Společnost u vody 25. srpna 1909

Neznámý autor

Z aranžmá skupiny je zřejmá větší příprava, nicméně opravdový profesionál by si dával pozor, aby lidé neměli skloněné hlavy a kloboučky jim nestínily obličeje. Pruhovaná látka na pozadí je umístěna proto, aby snímek působil komorněji a kompozice nebyla rušena dalšími postavami. Přesto se do záběru jeden „cizinec“ vloudil – sedící muž zcela vlevo.

Zvláštně odtažitě působí muž v čepici stojící bokem vzadu uprostřed. Je ve středu skupiny a jakoby zasněně pohlíží v dál. Zdá se, že bere sám sebe hodně vážně. Snímek je podivuhodně živý – někdo zrovna hovoří, někdo jen odevzdaně civí, jedno z dětí se nudí. Celkově jde o zajímavou studii typů a zároveň doklad vycházkového letního oblečení.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku